Sosyal medyanın sessizleştirme sistemi bağlamında değerlendirilmesi: Üniversite gençliği üzerine alan çalışması
The evaluation of social media within the context of the silencing system: Field study on university students
- Tez No: 462167
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZAİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
21. yüzyıl dünyasında, insanın en temel gereksinimlerinden biri olan diğer insanlarla iletişime geçme davranışının, dijital medya kapsamında iletişim ve sosyalleşme kavramı çerçevesinde incelenmesi gerekliliği fikriyle bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, sosyalleşme kavramı içerisinde, insanların geleneksel medyanın dışında yeni bir çalışma alanı olan dijital medya ortamında sosyal medya aracılığıyla sosyalleşip sosyalleşmedikleri ayrıca sosyal medya kullanımıyla toplum hayatından soyutlanma, ötekileştirilme ve yabancılaşma olup olmadığının belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Çalışmanın önemi, davranış biçimlerinden sessizlik ve bu sessizliğin kuramsal çerçevesi, sosyalleşme ve sosyallik boyutları ile birlikte sosyal medyanın içerisinde gerçekleşen iletişimin katılımcılar üzerindeki etkilerinin ortaya konulmasıdır. Çalışmada ilk olarak bu alanda üretilen akademik yayınlar incelenmiş ve kuramsal çalışma Suskunluk Sarmalı Kuramı kapsamında oluşturulmuştur. Ardından saha araştırması olarak anket çalışması uygulanmıştır. Anket çalışması için seçilen örneklem 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı güz dönemi Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri ile Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuyan toplam 366 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma verilerine göre; katılımcıların sosyal medya ortamında geçirdikleri süreler göz önüne alınarak değerlendirildiğinde, sosyal medyanın katılımcıları sosyalleştirmediği aksine bulundukları ortamdan yalıtarak asosyalleştirdiği ortaya çıkmaktadır. Çalışma sonucunda ağır izleyici kategorisine giren internet kullanıcıları, az sosyal veya asosyal olarak değerlendirilmiştir. Bu asosyalleştirme çerçevesinde katılımcıların sosyal medyayı kullandıkları süreler boyunca, gerçeklik algısına göre bulundukları mekândan soyut anlamda uzaklaştıkları ve böylece toplumdan ötekileştikleri söylenebilir.“Sosyal medyanın insanları sosyalleştirmediği aksine sessizleştirdiği”ana hipotezi çalışma sonucunda ispatlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Sosyalleşme, Sessizlik, Sosyal Medya, Asosyalleşme
Özet (Çeviri)
This study is done as a result of the belief that it is essential to examine the behavior of communicating with people, which is one of the basic requirements of people in the 21st century world, in the scope of digital media and within the framework of the concept of socializing. The aim of this study is to determine whether people socialize or not through social media in digital media environment which is a new field of study apart from traditional media as well as to find out whether they are excluded, alienated or marginalized from social life as a result of using social media and the evaluation of it. This study is done by focusing on two problems. The study is considered as important since it presents silence, one of the kinds of behavior and the theoretical framework of this silence, socialization and dimensions of socialization along with the presentation of the effects of communication in social media on the participants. In the study, firstly the academic publications in this area are examined and a theoretical study is formed in the light of the Spiral of Silence Theory. After that, a survey is carried out as a field study. The sample chosen for the survey consists of a total of 366 students studying in Gazi University and Başkent University, Faculties of Communication, in the year of 2016-2017, fall semester. According to the study data evaluated considering the time the participants spend in social media environment, it is discovered that social media does not lead to the socialization of the participants; on the contrary, it causes them to become antisocial by isolating them from their own environments. As a result of the study, internet users, categorized as heavy viewers, are considered to be not very social or antisocial. Within the framework of this anti-socialization, it could be mentioned that throughout the period of internet usage the participants are getting away from the environment they are present in terms of perception of reality and therefore they are alienated from the society. The main hypothesis that 'social media does not make people social; on the contrary it silences them' is proved to be true at the end of the study. Key Words : Social Media, Socialization, Silencing, Anti-socialization