İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda müteselsil sorumluluk
Joint liability in Turkisch Labor and Social Security Law
- Tez No: 462166
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AYDINLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
Çalışmanın konusu, sorumluluk hukukunun en önemli konularından biri olan müteselsil sorumluluğun iş hukuku boyutu ile ele alınmasıdır. Bu çalışmada esas olarak Borçlar Hukuku konusu olan müteselsil sorumluluk kurumunun İş ve Sosyal Güvenlik Hukukundaki düzenleniş şekilleri incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken iş kanunlarında yer alan düzenlemeler, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile müteselsil sorumluluk hakkında getirilen yeni düzenlemeler ile birlikte değerlendirilmiştir. İş Hukukunda müteselsil sorumluluk kurumuna; asıl işveren-alt işveren ilişkisi, işyeri devri, geçici iş ilişkisi gibi üçlü iş ilişkilerinin yanı sıra yeni işverenin sorumluluğu konusunda yer verildiği gibi, Sosyal Güvenlik Hukukunda örneğin işveren vekili, üst düzey yöneticilerin işveren ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna karşı müteselsilen sorumlu olduklarının düzenlendiğini de görebilmekteyiz. İş Hukukunda kanunlarda düzenlenen ve çoğunlukla“birlikte sorumluluk”şeklinde ifade edilen işverenlerin sorumluluğu Borçlar Hukukunda düzenlenen müteselsil sorumluluk kurumudur. Ancak İş Hukukunun kendine özgü yapısı dikkate alınarak genel hükümlerden farklı olarak bazı esaslar kabul edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Müteselsil sorumluluk, alt işveren, işyeri devri, geçici iş ilişkisi
Özet (Çeviri)
The issue of working is to deal with the joint responsibility, which is one of the most important issues of liability law, with the business law dimension. In this study, the forms of arrangement in the Labor and Social Security Law of the collective responsibility institution, which is the subject of Debt Law, are examined. Regulations under labor law were evaluated together with the new regulations on joint liability and the Turkish Code of Obligations No. 6098. For joint responsibility in business law; We can see that the responsibility of the new employer as well as the three-way work relations such as the original employer-sub-employer relationship, the workplace transfer, the temporary work relationship as well as the responsibility of the new employer are regulated in the Social Security Law, for example the employer and the senior executives are jointly responsible to the Social Security Institution together with the employer. The liability of employers, which are regulated by law in the Labor Code and often expressed in the form of“collective responsibility”, is the joint responsibility body set out in the Law of Obligations. However, taking into account the specific nature of the Labor Law, some principles were adopted different from the general provisions. Words : Joint Liability, sub contractor, workplace transfer, temporary work relationship