Sosyal medyada yeni görsel dil: Capsler
New visual language in social media: Caps
  1. Tez No: 462179
  2. Yazar: BERKAY GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SEZAİ TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle iletişim araçları da zamanla değişip gelişmiştir. Mobil teknolojinin hızlı gelişmesinin de etkisiyle ortaya çıkan web 2.0 iletişim biçimini kökten değiştirmiştir. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım siteleri her gün milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret edilmektedir. Bu sosyal ağların hayatımızın bir parçası haline gelmesi bazı yeni kavramların da üretilmesine sebep olmuştur. Bunlardan biri capslerdir. Yaratıcı metinlerle görsellerin birleşmesiyle oluşan capsler, sosyal ağlarda en çok paylaşılan öğelerden biri haline gelmiştir. Bu nedenle capsler bu tezin ana konusu olarak belirlenmiştir. Capsler bu tezde dört türe ayrılmıştır: klasik, temsili, onlarda/bizde ve aslında olan. Bu türlerin de kanıtladığı gibi capsler, kendine özgü bir dil yaratmıştır. Bu dil internet ağlarından ortaya çıkmış ama özellikle bir sosyal medya ağı olan Twitter'da büyümüş ve ünlenmiştir. Twitter, capslerin en çok üretilip paylaşıldığı yer haline gelmesiyle, Twitter bağlamında paylaşılan capslerin analizinin yapılması gereği duyulmuştur. Haziran 2015 Genel Seçimlerinde Twitter'da caps paylaşımları, siyasi olayların gündemde olduğu dönemlerde caps üretimleri daha çok arttığından incelenmiştir. Bu dönemde paylaşılan belli başlı capsler göstergebilimsel çözümlemeye tabi tutulmuştur. Bunun sonucunda capslerin, yananlamsal göstergelere sahip olduğu ve bu göstergelerin birlikteliğinde mizahı ortaya çıkardığı gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler : İletişim Sosyolojisi, Radyo Televizyon, Kültürlerarası Etkileşim,İnternet, Sosyal Medya Çalışmaları, Göstergebilim
Özet (Çeviri)
Today, with the development of technology, communication tools have changed over time. It has fundamentally changed the form of web 2.0 communication that emerged as a result of the rapid development of mobile technology. Social sharing sites like Facebook, Twitter, Instagram are visited by millions of users every day. The fact that these social networks have become part of our life has also caused some new concepts to be produced. One of them is caps. The caps, formed by the combination of creative texts and images, has become one of the most shared items in social networks. For this reason, caps is defined as the main topic of this thesis. The caps is divided into four types in this thesis: klasik, temsili, onlarda/bizde and aslında olan. As these species have proved, caps has created a language of its own. This language has emerged from internet networks, but has grown up and became famous especially on Twitter, a social media network. Twitter has become the place where caps is most produced and shared, and it has been heard that the analysis of the caps' shared in the Twitter context has been heard. In the June 2015 General Elections, caps sharing on Twitter has been investigated because of the fact that caps production increased much more when political events were on the agenda. The major caps' shared during this period were subjected to semiotic analysis. As a result, it has been observed that caps' have reasonableness indicators, and that these indicators coexist with humor. Key Words : Communication Sociology, Radio and Television, Intercultural Interaction, Internet, Social Media Studies, Semiology