Müzikal filmlerin dans sekanslarında bedenin ve sinematografik yapının anlatıyı inşası
Construct narrative of the body and structure of cinematographic in the dance sequences of the musical films
- Tez No: 462182
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sinemada karakterler aracılığıyla anlatılmak istenen hikaye, her yönetmenin gözünde kendi özel formunu almaktadır. Özellikle müzikal filmlerde yönetmenin birden çok enstrümana sahip olması, anlatımdaki zenginliği güçlendirir. Klasik anlatımla seyirciye yeterince sirayet edemeyecek duygular, müzik ve dansın evrensel dili kullanıldığında çok daha güçlü hissedilir. Karakterlerin kimliklerinin aktarılması aşamasında ise beden dilinin replikleri kullanılır. Bedenin görsel temsilinin önem kazandığı bu filmlerde, karakterler çok farklı görünümlerde yansıtılabilmektedir. Müzikal filmlerde çoğu zaman oluşturulmaya çalışılan masalsı anlatım sinematografik öğelerin öznel sunumuyla mümkün olurken dans sekansları, iletişimin farklı bir formu olarak karşımıza çıkmaktadır. Müzikal filmlerde hikaye anlatısının aracı haline gelen dansın, estetik formunun ve ifade gücünün sinematografik öğelerle güçlendirilerek izleyiciyle olan iletişimdeki öneminin irdeleneceği bu çalışmada, müzikal filmlerdeki dans sekanslarının, hikayeyi seyirciye etkili bir şekilde nasıl ilettiği ve karakter bilgisini sözsüz olarak nasıl aktardığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Müzikal Film, Dans, Beden Dili, Sinematografi.
Özet (Çeviri)
In the movies the characters desired to be explained through the story, its own special form in the eyes of every director. In particular, the director of the musical films to have multiple instruments enhances the richness in expression. With classic statement the audience will not spread enough emotions, when using the universal language of music and dance felt much stronger. At the stage of creating and presentation of the character identities as for that the unique body language lines are used. The importance of the visual representation of the body in these films, the characters in the different views may be reflected. In musical films most of the time trying to establish epic expression while it is possible with the exclusive presentation of the cinematography elements dance sequences, which emerges as a different form of communication. In the musical films which has become the tool of storytelling in dance, in this study the importance of communication with the audience of the power of aesthetic form and expression will be discussed with strengthening cinematographic elements, the dance sequences in the musical films, the story of how an effective way to transmit to the audience and character information as non-verbal, has been translated as trying to put forward. Key Words : Musical Film, Dance, Body Language, Cinematography.