Sorumluluk sigortasında sigorta himayesinin kapsamı
The scope of liability insurance protection
- Tez No: 462183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Teknolojik gelişmeler ve yeni kimyevi buluşlar, insan hayatını kolaylaştırmasının yanı sıra, tehlikeli hâle de getirmektedir. Bu tehlikenin en bariz örneği ise, kişilerin, şahsen veya işletmeleri ile ilgili gerçekleştirdikleri fiil veya davranış ile başkalarına verdikleri zararlardır. Bu zararlar ise, çift taraflıdır. Zira, burada, mutazarrırın şahsında doğan zararın dışında, bunu tazmin etmek zorunda kalarak malvarlığında eksilme yaşayan zarar verenin de zararı söz konusudur. İşte, sorumluluk sigortası burada uygulama alanı bulmaktadır. Sorumluluklarını mucip davranışları neticesinde husule gelecek zararı tazmin etmek istemeyen ve böylece malvarlıklarında eksilme yaşamak istemeyen kişiler, sorumluluk sigortası yaptırırlar. İşte bu çalışmada, münakid bir sorumluluk sigortasında, sigorta himayesinin kapsamının ne olacağı meselesi irdelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, sorumluluk hukuku ile sigorta arasındaki ilişkiye değinilmiştir. İkinci bölümde, sorumluluk sigortasında himaye kapsamına alınan riskleri belirleyen esaslar üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, sorumluluk sigortasının zaman bakımından uygulama alanı tespit edilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde ise, sigortalının sorumluluğunu mucip davranışı neticesinde ortaya çıkan hangi zararların, ne şekilde sigortacı tarafından tazmin edileceğine yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sigorta, Sorumluluk Sigortası, Pasif Sigortası, Malvarlığı Sigortası, Zarar Sigortası.
Özet (Çeviri)
Beside technological developments and new chemical inventions facilitates human life, they also pose threats. The most obvious example of this danger is damages of third party result from acts or behavior of an individual or his/her enterprise. These losses are two-sided. That is because, apart from the damage that is born in the person of the injured party, there is also damage suffered by the other party as a result of a decrease in his/her assets by compensating damages of the injured party. Here, liability insurance goes into effect. Persons who do not want to compensate for damages resulting from acts create liability and who do not want to lose their assets insure their liability. In this work, the scope of insurance in accordance with the written contract of liability insurance will be examined. In the first part of the work, the relationship between liability law and insurance is addressed. In the second part, the principles that determine the risks taken under the scope of the liability insurance are explained. In the third chapter, the application area of liability insurance has been determined in terms of time. In the fourth and fifth sections, it is mentioned which kind of damages occurred as a result of acts of the beneficiary of an insurance policy are compensated (and) by which means. Key Words : Insurance, Liability Insurance, Passive Insurance, Property Insurance, Damage Insurance