Araç atama problemi ve doğrusal programlama yöntemi ile bir işletmeye uygulanması
Vehicle routing problem and linear programming with and a bussiness application
  1. Tez No: 462198
  2. Yazar: PINAR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araç atama problemi, bir merkezi depoda yerleşmiş bulunan ve her biri aynı veya farklı kapasitelere sahip olan araçlar filosunun, her biri farklı bir yerleşime ve bilinen talebe sahip olan bir müşteriler kümesine toplam seyahat mesafesini veya süresini en küçükleyecek şekilde hizmet sunarak depoya geri dönmesi için gerekli rotaların belirlenmesi problemidir. Çalışmanın temel unsurları, ulaşım sisteminin incelenmesi ve durak yerleri, güzergahlar ve her güzergahta kullanılacak taşıt cinsi hakkında en iyi çözümün bulunmasıdır. Çalışmanın sonucunda hedeflenen hizmeti veren, hizmetin kalitesini ve personel memnuniyetini sağlayan en az maliyetli çözüm bulunmaya çalışılmış, Ankara'da bulunan bir taşımacılık firmasında uygulama yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Araç Rotalama Problemi, Doğrusal Programlama, Ulaştırma Modeli, Atama Modeli
Özet (Çeviri)
The vehicle assignment problem is the problem of determination of the routes of a vehicle fleet which is located in a central depot and each having the same or different capacities in order to give service to a set of customers, each having a different location and a specified demand, by minimizing the total travel distance or duration. The main elements of the study are the examination of the transportation system and finding the best solution for the stops, the routes and the type of vehicle to be used on each route. As an outcome of the study, the least costly solution that provides the targeted service, the quality and the satisfaction of the personnel is tried to be found, the implementation was made at the, Transportation and Construction Company located in Ankara. Key Words : Vehicle Routing Problem, Linear Programming, Transportation Model, Assignment Model