Eski Sovyet coğrafyasında entegrasyon süreçlerinin ekonomik yönleri
Economic directions of the integration processes in the former Soviet geography
  1. Tez No: 462197
  2. Yazar: DAUREN KUBENOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmada BDT üyelerinin bulunduğu eski Sovyet coğrafyasının Avrasya kısmındaki entegrasyon süreçleri ele alınmaktadır. Dünya finans krizinin olumsuz etkileri ve uluslararası arenadaki istikrarsızlık karşısında Avrasya devletleri bölgesel entegrasyon süreçlerine büyük önem vermekte olup bu yönde önemli adımlar atmaktadır. Çalışmada Sovyetler Birliği'nin dağılmasından hemen sonra başlayan bölgesel entegrasyon süreçleri ele alınarak bölgesel entegrasyon yönündeki günümüz gelişmeler incelenmiştir. Avrasya bölgesindeki entegrasyon süreçlerinin incelenmesinde, Avrasya alanının yeniden entegrasyonun objektif temeli olan ekonomik işbirliğine özel ilgi gösterilmiştir. Bununla birlikte çalışmada incelenen ekonomik işbirliğinin yönleri hem belli bazı devletlerin hem bir bütün olarak BDT'nin siyasi çıkarları açısından analiz edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Bağımsız Devletler Topluluğu, Entegrasyon, Avrasya Ekonomik Birliği
Özet (Çeviri)
The study deals with the integration processes in the Eurasia part of the former Soviet geography where CIS members are located. In the face of the negative effects of the global financial crisis and the instability in the international arena, the Eurasian countries attach great importance to the regional integration processes and are taking important steps in this direction. In the study, the process of regional integration, which started immediately after the dissolution of the Soviet Union, and today's developments towards regional integration are examined. In the review of the integration processes in the Eurasian region, special attention has been paid to economic co-operation, on which the re-integration of the Eurasian fieldobjectively based. At the same time, the aspects of economic co-operation that have been examined in the study have been analyzed both in terms of political interests of certain countries and the CIS as a whole. Key Words : Commonwealth of Independent States, Integration, Eurasian Economic Union