Kişilik ve duygusal emek arasındaki ilişkilerin belirlenmesine yönelik banka çalışanları üzerinde bir araştırma: Ankara ili örneği
A study on determination of the relationship between personality and emotional labor on bank employees: Sample of Ankara
  1. Tez No: 462203
  2. Yazar: ZEMZEM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER SAĞLAM ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada beş faktör kişilik özellikleri ve duygusal emek arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bireylerin dışa dönüklük, öz disiplin, gelişime açıklık, uyumluluk ve nörotiklik özelliği ile yüzeysel davranış, derinlemesine davranış ve samimi duygular sergilemeleri arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Araştırma Ankara'da Çankaya ve Yenimahalle'de faaliyet gösteren kamu ve özel bankalarda çalışan personel üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık 10.000 personelin çalıştığı alanda belirlenen örneklem çerçevesinde 200 anket uygulanmıştır. Bunlardan analize alınabilecek 177 anket araştırmanın veri setini oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 22, 0 veri analizi programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu çalışmada istatistik analiz tekniklerinden Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, duygusal emeğin derinlemesine davranış boyutu ile kişiliğin gelişime açıklık özelliği arasında, duygusal emeğin samimi duygular boyutu ile dışadönüklük, öz disiplin ve uyumluluk arasında düşük fakat istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Duygusal emeğin diğer boyutları ile kişilik özellikleri arasında bir korelasyon tespit edilememiştir. Yapılan regresyon analizleri sonucunda yüzeysel davranış, demografik değişkenler ve kişilik özelliklerine ilişkin kurulan modelde yaş değişkenine ilişkin negatif bir etki gözlenmiştir. Buna göre yaş arttıkça yüzeysel rol yapma azalmaktadır. Derinlemesine davranış değişkenini açıklamak için kurulan modeller istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Samimi duygular değişkeni ile demografik değişkenler ve kişilik özelliklerinin birlikte yer aldığı model anlamlı bulunmuş, dışadönüklük ve uyumluluk değişkenlerinin samimi duyguları etkilediği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Kişilik, beş faktör kişilik özellikleri, duygusal emek, bankalar
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between big-five personality and emotional labor. The relation among being extroversion, conscientiousness, opennes to experience, agreeableness, neuroticism and surface acting, deep acting, expression of naturally felt emotions is set forth in the research herein. The study was conducted on personnel working in public and private banks operating in Ankara and Yenimahalle in Ankara. Around 200 questionnaires were applied in the sampling area of the field where approximately 10,000 personnel worked. 177 questionnaires that can be analyzed form the data set of the researcher. The obtained data were analyzed by SPSS 22, 0 data analysis program. In this research Pearson correlation and multilinear regression method are of which statistics analysis method. As a consequence of the analysis of the data, a link is specified in deep acting and opennessto experience. Furthermore, it is set forth that there is a relation between extroversion, conscientiousness, agreeableness which is low but statistically significant. However, no correlation is determined between other aspects of emotional labor and big-five personality. Further to regression analysis, a negative impact on age variable is set out in the sample which is based on surface acting, demographic variables and big-five personality. To be more precise, as age increases, surface acting decreases. Models which are set up to explain in deep acting variable, is not found meaningful statistically. The model including all sincere emotional variable, demographic variables and big-five personality is deemed acceptable. Moreover, it is concluded that extroversion and agreeableness variables have an effect on experience of naturally felt emotions. Key Words :Personality, Big-five personality, Emotional Labor, Banks.