Maden işyerlerindeki iş sağlığı ve güvenliği politikalarının politika haritalama yöntemi ile analiz edilmesi
Analysis of health and safety policies in mining workplace with policy mapping method
  1. Tez No: 462214
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ANIL TOYGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Gerek dünyada gerekse ülkemizde maden iĢyerleri iĢ kazaları ve meslek hastalıklarının en yoğun görüldüğü sektörlerin baĢında gelmektedir. Bu çalıĢmada iĢ sağlığı ve güvenliği açısından en riskli sektörlerden birisi olan maden iĢyerlerindeki politikaların analiz edilmesi amaçlanmıĢtır. Bu doğrultuda maden iĢ kolundaki iĢ sağlığı ve güvenliği politikaları Politika Haritalama Yöntemi kullanılarak analiz edilmiĢtir. Politika Haritalama Yöntemi ile maden iĢyerlerindeki iĢ sağlığı ve güvenliği politikasının destekçilerin, muhaliflerin ve tarafsız aktörlerin etki ve güçlerinin biçimleri ve dereceleri, destekleme ya da muhalefet nedenleri, bu politikaya iliĢkin geliĢtirilen senaryolar ve bu senaryolara göre politikanın nasıl etkilenebileceği ile birlikte geliĢtirilen stratejiler ve bu stratejilerin gerekçe, yöntem ve uygulanabilirlikleri değerlendirilmiĢtir. AraĢtırmanın evrenini, Türkiye‟de maden iĢyerlerinde faaliyet gösteren kamu bürokrasisi, mecliste grubu bulunan siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve sendikalar oluĢturmaktadır. Döküman analizi ve yarı yapılandırılmıĢ görüĢme formu kullanılarak yüz yüze görüĢme yöntemi ile veri toplanmıĢtır. ġubat-Temmuz 2016 tarihleri arasında toplam 65 kiĢi ve taraf ile görüĢme yapılmıĢtır. Toplanan veriler PolicyMaker 5.0 programı ile analiz edilmiĢ ve elde edilen sonuçlar literatürden elde edilen bilgiler doğrultusunda tartıĢılmıĢtır. Anahtar Kelimeler : Sağlık Kurumları Yönetimi, Maden, ĠĢ Sağlığı ve Güvenliği
Özet (Çeviri)
Both in the world and in our country, the mining industry is at the forefront of the sectors where occupational accidents and occupational diseases are most intense. In this study, it is aimed to analyze the policies in the mining sector which is one of the most risky sectors in terms of occupational health and safety. In this respect, occupational health and safety policies in the mining sector were analyzed using the Policy Mapping Method. With Policy Mapping Method, forms and ratings of the power and influences that supporters, opponents and non-mobilized actors of the occupational health and safety policy in the mining sector have; the reasons of their support or opposition; senarios developed for this policy and how the policy will be affected by these senarios along with the strategies developed and justification, method and applicability of these strategies were assessed. The universe of the research constitutes the public bureaucracy operating in the mining sector in Turkey, the political parties in the parliament, non-governmental organizations, professional chambers and labour unions. Data were collected by face-to-face interview using document analysis and semi-structured interview form. A total of 65 people and parties were interviewed between February and July 2016. The collected data were analyzed with PolicyMaker 5.0 program and the obtained results were discussed according to the information obtained from the literature. Key Words : Healthcare Management, Mining, Occupational Health and Safety