Finans merkezi olmanın finansal sisteme katkısı ve İstanbul'un diğer finans merkezleri ile karşılaştırılması
Contribution of being a financial center to the financial system and comparison of Istanbul with other financial centers
  1. Tez No: 462223
  2. Yazar: AHMET EMRAH ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Finans merkezi; finansal kurumların yoğun olarak bulunduğu, ileri derecede ticari ve iletişim altyapısına sahip, önemli miktarda ulusal ve uluslararası menkul değer alım-satım işlemlerinin yürütüldüğü bir kent veya kentin belirli bir bölgesi olarak tanımlanabilir. Finans merkezleri bir takım özelliklerine göre çeşitli şekillerde sınıflandırılabilmektedir. Bir şehrin uluslararası bir finans merkezi olabilmesi için bazı kriterleri karşılıyor olması gerekmektedir. Bunlar; politik istikrar, stratejik coğrafi konum, güçlü ekonomi ve ekonomik istikrar, yetkin bir düzenleyici ve hukuk sisteminin varlığı, rekabet avantajı oluşturacak vergi düzenlemelerinin olması, nitelikli iş gücü, profesyonel hizmetlere erişim kolaylığı, uygun iş yapma maliyetleri, fiziksel altyapı ve yaşam kalitesi olarak sıralanabilir. Finans merkezi olmanın ülke ekonomisi üzerinde oynadığı pozitif etkiler dolayısıyla dünya üzerinde birçok şehir ve ülke, finans merkezi olabilmek için yoğun çabalar harcamaktadır. Bir şehir, uluslararası finans merkezi olarak nitelendirilmeye başlandığında şehirde olduğu kadar ülkenin genelinde de ekonomik aktivite, istihdam ve verimlilik artmakta ve büyüme hızlanmaktadır. Uluslararası fon akımlarının ülke üzerinden geçmesi ile birlikte mali piyasalarda derinleşme sağlanacaktır ve buna bağlı olarak belli bir ölçeğe kadar ekonomik kırılganlık azaltmaktadır. Bu nedenlerle Devlet Planlama Teşkilatı tarafından 2009 yılında yayınlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Stratejisi ve Eylem Planı vizyonuna göre İstanbul'un öncelikle bölgesel, nihai olarak da küresel finans merkezi olması planlanmaktadır. Dünyanın en önemli finans merkezlerinden Londra ve son yıllarda yüksek performans sergileyen Dubai'nin bu anlamdaki özelliklerinin ve hayata geçirdiği uygulamaların; İstanbul'un finans merkezi olma hedefine ulaşma sürecinde yol gösterici olması beklenmektedir. Anahtar Kelimeler : Finans Merkezi, İstanbul Finans Merkezi, Uluslararası Finans Merkezi, Finansal Sistem
Özet (Çeviri)
A financial center is described as a specific city or a specific region of a city where financial institutions are intensely located, the commerce and communication infrastructure is advanced, and national/international securities are traded at a vital level. Financial centers can be classified in different manners depending on their characteristics. Being the city for an international financial center, means to satisfy some criterias. These criterias can be listed as the political stability, strategic geographical location, powerful economy&economic steadiness, competent regulatory&legal system, tax regulations forming competition advantages, qualified labor force, easy access to professional services, favorable workforce costs, physical infrastructure and quality of life. Lots of cities and countries are making great effort on becoming a financial center mainly because of the very positive outcomes on the country economy derived from this center. When a city starts to be labeled as a financial center, economic dynamism, employment, productivity, and growth also starts to accelerate both in the city and in the country. With the international fund flow throughout the country, the deepening at the fiscal markets will also be delivered and by the help of this, economic fragility will be decreased down to a certain level. Because of all these reasons, and also according to Istanbul International Financial Center Strategy and Action Plan vision issued in 2009 by the State Planning Organisation, Istanbul is planned to become at first the regional, then eventually the global financial center. One of the world's most important financial center London's and recently high perfoming Dubai's features and accomplished practices are expected to be convenient guides for Istanbul while climbing the ladders to the the ultimate goal of becoming a financial center. Key Words : Financial Center, Istanbul Financial Center, International Financial Center, Financial System