Bankacılıkta kriz yönetimi ve stratejik planlama
Strategic planning and crisis management in banking
- Tez No: 462224
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAKUL ÇALDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bankacılık krizlerin nadir olaylar olduğu yönünde genel bir inanç vardır.Ancak, bankacılık krizleri küreselleşme sürecindeki dünyada olağan bir durum halini almıştır. Birçok bölgede, hemen her ülkede en azından bir tane bankacılık krizi yaşanmıştır. Bu ülkelerden bir tanesi de Türkiye'dir. Bu çalışmada bankacılık sektöründe kriz yönetimi ve stratejik planlama konuları anlatılmış ve ülkemizde yaşanan 2000 Kasım ve 20001 Şubat krizleri ile bu kavramlar ilişkilendirilmek suretiyle ülkemizdeki bankacılık sektörü incelenmiştir. Birinci ve ikinci bölümlerde stratejik planlama ve kriz yönetimi detaylı şekilde anlatılmış ve bu kavramların bankacılık sektöründeki krizleri yönetmede nasıl kullanılacağına değinilmiştir. Üçüncü bölümde Demirbank'ın 1994-2001 yılları arasındaki sektördeki gelişim özetlenmiş ve Bankaya TMSF tarafından el konulması süreci incelenmiştir. Ayrıca üçüncü bölümde ülkemizin 1999-2001 yılları arasındaki mali yapısı incelenmiş ve buradan yola çıkarak ülkemizdeki bankacılık sektörünün sorunları eleştirilmiştir.“Sonuç”bölümünde ise konu genel olarak değerlendirilmiş ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a general belief that banking crises are rare events. But, banking crises have become common events especially in the globalization period of the world. n many regions, almost in all countries at least there was one banking crises. Turkey is one of those countries. n this paper, strategic planning and crisis management in banking sector is explained. Banking Sector in Turkey is analyze by association these two concept with December 2000 crises and February 2001 crises n the fist and the second chapters strategic planning and crisis management is explained in details and after that usage of these concepts in managing the crisis in banking sector is analyzed. n the last chapter, development of Demirbank in the banking sector is summarized through 1994 to 2001 years and the period of confiscate of Demirbank by Savings Deposit nsurance Fund is examined thoroughly. n the“conclusion part”, subjects is generally evaluated and suggestions are took place