Baz operatörleri açılımıyla dördüncü dereceden kuvantum anharmonik salıncının dinamik denklemlerinin oluşturulması
- Tez No: 46223
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN DEMİRALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışma, son yıllarda molekülsel devinimlerin nasıl kontrol altına alına bileceği doğrultusunda yapılan, hızla artan sayıda, kuramsal araştırmalar grubuna girmektedir. Çalışma, potansiyel terimindeki lineer olmayan katkıların bir dördüncü derece terimiyle nitelendirildiği Bir Boyutlu Kuvantum Anharmonik Salınıcıyla ilgilidir. Ancak, bu sistemin kontrolü temel amaç olarak alınmamakta, onun yerine bu kontrol için gerekli denklemlerin çözümünde kullanılabilecek sayısal yöntemlerin geliştirilebilmesi amacına yönelik taban oluşturulmasına çabalanmaktadır. Çalışma, temelde, M. Demiralp tarafından ortaya atılan ve M. Demiralp ile H. Rabitz tarafından geliştirilmekte olan Komütatörlerin Baz Operatör Açılımı kavramına dayandırılmaktadır. Bu bağlamda, türevleme ve bağımsız değişkenin kuvvetiyle çarpma operatörlerinden oluşan operatörler açılımda ta ban küme oluşturmaktadır. Bu operatörlerin verilen bir başlangıç dalga fonksiyonu üzerinden tanımlanan beklenen değerlerinin sağladığı denklemler, dış etkiler olmaksızın ya da sadece zamanla değişen bir alan genlik fonksiyonlu dış etki altında, oluşturulmakta ve gözardı etmelerle sonlu sayıya indirgenerek elde edilen yaklaşık denklemler Runge Kutta Yöntemi 'yle sayısal olarak incelenmektedir. Sonuçta, Baz Operatörü Açılımı'nm Kuvantum Dinamiksel incelemelerde ve dolayısıyla Molekülsel Devinimlerin Optimal Denetimi ile ilgili denklemlerin çözümünde bir yöntem olarak kullanılabileceğinin ilk belirtileri elde edilmekte dir. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY DYNAMIC EQUATION CONSTRUCTION FOR THE QUANTUM ANHARMONIC OSCILLATOR VIA THE BASIS OPERATOR EXPANSION Especially in the last decade there had been an increasing tendency to deal with the problems of optimally controlled molecular motion in both theo retical and experimental levels. These problems can be actually considered as the modern version of Alchemy which aims to obtain gold from cheap materials. Alchemy, in some sense, achieved its aim via nuclear chemistry which is capable of creation of the gold from the abundantly available materials. However, the nuclear chain reaction to be used for this purpose needs quite rig orous and delicate devices which are certainly very expensive although the raw substances of the reaction are available with quite low costs. Hence, the gold which can be created by Alchemy is more expensive than its natu ral correspondant. As a matter of fact the attempts for the artificial gold are in fact useless due to the fact that increasing amount of the gold all over the earth decreases its value. The modern alchemy mentioned above has quite different purpose. It aims the tailoring of the molecular shapes, energy states, chemical bonds and related microscopic properties of the matter by controlling an external agent affecting the molecules of the matter under consideration. If accomplished, this will give a very broad application possibilities in chemical engineering, physics, space technology and any branch of science and technology involving molecular reactions. The ultimate goal is, of course, easy, cheap and clean prosesses to change the macroscopic behavior of the substances used in our daily needs and in certainly many technological application. The efforts to tailor the molecular motion find their roots in the develop ment of the laser. After the invention of the laser in nineeteen sixties there had been very rapid technological development to produce laser devices varying in frequency and the intensity in a broad spectrum. This enabled the scien tist to perform experiments on the molecules via laser interaction. They saw that it may be possible to reorganize the molecular structures via pulse shape modulation. However the possibilities for choosing pulse shapes were enour- mously high. The meaning of this was that a trial and error policy might not be fruitfull. This situation implied that the theoretical studies for the correct selection of pulse shapes in lasers was very important to keep safe the scientists vi