Dönüşümcü liderliğin Ar-Ge performansına etkisi
Effect of transformational leadership on R&D performance
- Tez No: 462248
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Liderlik, yönetim alanında her zaman çok önemli bir konu olmuştur. Bu konuda sayısız araştırma yapılmış ve liderlik konusu gün geçtikçe önemini arttırmaktadır. Liderlik ile ilgili çalışmalar gün geçtikçe şekil değiştirmiş ve günümüzde etkileşimci ve dönüşümcü liderlik kavramları olarak karşımıza çıkmaktadır. Liderlik, bir grubun üyelerini belirlenen amaçlar doğrultusunda istekli ve heyecanlı bir şekilde gerçekleştirebilmek için ikna edebilme kabiliyeti olduğundan dolayı, liderliğin örgüt performansına etkisi üzerinde durulan konulardan olmuştur. Bu araştırmada, en yaygın kullanılan liderlik kavramlarından olan dönüşümcü liderlik ile Ar-Ge performansı arasındaki ilişki incelenmiştir. Dönüşümcü liderlik olgusunun varlığının ölçülmesi amacıyla Bass ve Avolio'nun Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği kullanılmış olup, Ar-Ge performansının ölçülmesi için Hirst'in 2000 yılında geliştirdiği Ar-Ge performansı modelinden yararlanılarak anket hazırlanmıştır. Anket, Türkiye'nin savunma sanayi sektörünün merkezi olan Ankara'da bulunan çeşitli savunma sanayi şirketlerinde Ar-Ge bölümlerinde yönetici ya da yönetici adayı olarak çalışanlar tarafından doldurulmuştur. Elde edilen verilerin istatistiki analizlerinde SPSS for Windows paket programı kullanılmıştır. Program kullanılarak, ortalama (mean), frekans ve frekans yüzdesi dağılımı, güvenilirlik testi, korelasyon analizi ve regresyon analizinden faydalanılmıştır. Sonrasında anket sorularının veri analizleri yapılarak, sonuçlar değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Dönüşümcü Liderliğin, Ar-Ge Performansına etkisinin olumlu yönde ve anlamlı olduğu gözlemlenmiştir. Dönüşümcü Liderliğin, Ar-Ge Performansının alt boyutlarına olan etkisi incelendiğinde, ilişkinin bazı boyutlarda anlamlı olduğu ve tüm boyutlarda olumlu yönde olduğu anlaşılmıştır. AnahtarKelimeler : Liderlik, dönüşümcü liderlik, Ar-Ge performansı, Ar-Ge yönetimi, proje
Özet (Çeviri)
Leadership has been one of the important subjects in management. There has been numerous studies regarding subject and leadership has become more important each day. Studies regarding leadership has changed structure and today most common use of leadership are transactional and transformational leadership. Since, leadership is the ability of convincing members of a group to achieve certain objectives willingly, effect of leadership on organizational performance has become one of the focussed subjects. In this study, the relationship between transformational leadership and R&D performance has been researched. In order to measure transformational leadership level, Bass and Avolio's Multifactor Leadership Questionnaire has been used. For R&D performance, Hirst's R&D performance model which has been developed in 2000 has been used as a survey. Data has been collected from managers or manager candidates that work at R&D departments of defence industy companies located in Ankara, which is the center of Turkish defence industry. SPSS for Windows application has been used to analyze collected data. Using SPSS, mean, frequency and frequency percent distribution, reliability test, correlation and regression analysis have been done. Afterwards, all results have been evaluated. According to this research's findings, it has been observed that Transformational Leadership's effect on R&D Performance is positive and meaningful. Transformational Leadership's effect on R&D Performance's aspects has been analyzed. It has been understood that effect of Transformational Leadership on R&D Performance's dimensions is meaningful at some aspects and relationship is positive at all aspects.