Birinci Dünya Savaşı'nda Türk generalleri
Turkish generalship in the First World War
  1. Tez No: 462288
  2. Yazar: MEHMET FATİH BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE ŞIVGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Türk Ordusu'nun Birinci Dünya Savaşı'nda sergilediği askeri etkinliği, kazandığı zaferleri ve aldığı mağlubiyetleri tam olarak anlayabilmek için ordunun yüksek komuta kademesinin genel bir resmi ortaya konulmalıdır. Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin düşman kuvvetleri karşısına çıkarabildiği ordu bizzat bu yüksek komuta kademesi tarafından Balkan Savaşı sonrası adeta sıfırdan oluşturulmuş ve ordunun savaştaki sevk ve idaresi yine bu yüksek komuta kademesi tarafından üstlenilmiştir. Bu çalışmada, savaş sırasında Türk Ordusu bünyesinde muvazzaf olan ve general rütbesine haiz subayların aile geçmişleri, eğitim hayatları, savaş sırasında bulundukları mevkiler, birbirleriyle şahsi ilişkileri ve komutanlık vasıfları ele alınacaktır. Tüm bu faktörlerin Türk yüksek komuta kademesi üzerinde nasıl bir etki yarattığının incelenmesiyle, Türk Ordusu'nun dört yıl boyunca, farklı cephelerde, kendisinden beklenmeyecek şekilde üstün bir performans sergilemesinde general kadrosunun ne dereceye kadar etkili olduğu belirlenmeye çalışılacaktır. Anahtar Kelimeler : Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı Devleti, Türk Ordusu, generaller
Özet (Çeviri)
In order to understand the Turkish Army's military effectiveness, its victories and its defeats in the First World War, one must draw a general picture of the army's high command. The army which was deployed by the Ottoman Empire in the First World War, was built from scratch after the disaster in the Balkan War, by the very members of this high command and it was also led by these very men throughout the war. This study will cover all the active duty officers of the Turkish Army who held the rank of general during the war and will focus on their familial backgrounds, educational lives, their interactions with each other, their posts during the war and their performance as combat leaders. By determining how all those factors influenced the Turkish high command, a better understanding will be achieved about how effective the Turkish generals were on the Turkish Army's unexpectedly good performance on multiple fronts in four years. Key Words : First World War, Ottoman Empire, Turkish Army, generals