Makedonya Türklerinin geçiş dönemleri etrafında oluşaninanç ve pratikler
Beliefs and practices in Macedonia Turks formed around thetransition periods
  1. Tez No: 462289
  2. Yazar: SAFIYE HUSEYIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsan hayatında, doğum, evlenme ve ölüm yaşamın üç geçiş dönemini oluşturmaktadır. İnsanların paylaşmayı toplumsal niteliğini ön planda olan törenleri ve dini uygulamaları gerçekleştirdikleri görülür. Bu çalışma, Makedonya Türklerinde doğum, düğün ve ölüm gibi insan ve toplum hayatını derinden etkileyen geçiş dönemi etrafında yoğun bir şekilde kümelenmiş inanç ve pratiklerinin tespiti ve değerlendirilmesidir. Bunların hepsinin amacı kişinin bu geçiş dönemlerinde yoğunlaştığına inanılan tehlikelerden korunmasıdır. Uygulanan âdet ve inanışlar kişinin içinde yaşadığı toplumun halk kültürünü oluşturur. Aslında geçiş dönemlerinde kümelenen âdetler, gelenekler ve göreneklerin geleneksel kültürün ana bölümlerinden birini meydana getirir. Bugünlere bakılırsa. Makedonya ve çevresinde oluşan âdetler ne kadar unutulsalar bile bazı bölgelerde hâlâ uygulanıyor. Aslında ritüel işlevini kaybetmiş eski Türk inanç kalıntıları âdet adı altında yaşamaktadır. Anahtar Kelime : Makedonya Türkleri
Özet (Çeviri)
In human life, birth, marriage and death constitute the three transition period of life. The people at the forefront of social nature to share liturgies and they perform religious practices. This study identifies and evaluates that faith and practices of Macedonia Turks which are heavily clustered around the transition period affecting deeply human and community life such as birth, wedding and death. The aim of all this is to protect person from the dangers which are believed that they are intensely concentrated on transition periods. Faith and customs which are applied constitute culture of community in which person lives. In fact, customs and traditions clustered in the transition period create one of the main part of traditional culture. Judging by these days, even if the customs in and around Macedonia are forgotten, they are still being implemented in some regions. In fact, the ruins of the old Turkish beliefs lost ritual function is living under the name of custom. Key Word : Macedonia Turks