Vitreoretinal cerrahide farklı görüntüleme sistemlerinin sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 462387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAD HONDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, vitreoretinal cerrahi uygulanan olgulardan, kontakt ve non-kontakt görüntüleme sistemleri aracılığıyla elde edilen görüntülerin kalite ve görüntü genişliği sonuçlarının retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. AVI ve Leica RUV800 sistemleri ile 38 olgunun 38 gözünden alınan görüntü kayıtları; geniş açılı lensler (AVI 130- RUV XL) ile alınanlar grup 1 (n¬=21), arka kutup lensleri (AVI 68-RUV 90) ile alınanlar ise grup 2 (n=36) olarak kaydedilmiştir. Grup 1 ve 2, vitreusun hava veya sıvı dolu olmasına göre; grup 1a (21 kayıt) ve 2a (36 kayıt), grup 1b (21 kayıt) ve 2b (36 kayıt) olarak ayrılmıştır. Görüntü kayıtları, kalite açısından Imatest Master programı ile değerlendirilmiştir. Alan genişliğinde, olguların cerrahi öncesi alınan OKT görüntülerindeki opik disk çapları kaydedilmiş ve tüm görüntüye oranı ile hesaplama yapılmıştır. Tüm gruplarda AVI ile alınan görüntülerin kalitesi, RUV ile alınanlardan daha yüksek bulunmuştur (p0.05). Hava ile sıvı altında alınan görüntü kaliteleri arasında anlamlı fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the image quality and field of view of two contact and non-contact imaging systems in cases undergoing vitreoretinal surgery. Intraoperative images and video records of 38 eyes (38 patients) were obtained with the AVI and Leica RUV800 wide angle-viewing systems. Images acquired with the wide-angle lenses of the two systems (AVI 130 versus RUV XL) were congregated into group 1 (n = 21), while images acquired with the posterior pole lenses (AVI 68 versus RUV 90) were gathered into group 2 (n = 36). Both group 1 and 2 were subgrouped for comparison according to whether the images were acquired while vitreous was filled with air or balanced salt solution. Image quality was evaluated using the Imatest Master program. The optic disc diameters from preoperative OCT images were used to standardize the calculation of the dimension of the field of view (degrees) of images. The quality of images acquired with the contact viewing lenses (AVI) were superior than their non-contact counterparts (RUV 800 lenses) in all subgroups (AVI 130 versus RUV XL, AVI 68 versus RUV 90) (p0.05). The image quality did not differ according to the medium (fluid versus air) (p>0.05).