Sokak kedilerinin salya ve dental plak örneklerinden gastrik helikobakterlerin kültürel yöntemler ve pcr ile araştırılması
Investigations of gastric helicobacters from saliva and dental plaque of stray cats BY cultural methods and pcr
  1. Tez No: 462388
  2. Yazar: SERDAL TARHANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gastrik Helikobakter türleri insanlar ve çeşitli hayvanların gastrointestinal sisteminden izole edilen ve özellikle insan midesinde çeşitli yangısal değişikliklere sebep olabilen Gram negatif ve helikal görünümlü bakterilerdir. Bu tez çalışmasında Kars Yöresi'nde yaşayan sokak kedilerinden alınan salya ve dental plak örneklerinden Gastrik Helikobakterlerin kültürel yöntemler ve PCR ile araştırılması amaç edinilmiştir. Bu amaçla 100 sokak kedisinden alınan 100 salya ve 100 dental plak örneği değerlendirilmiştir. Kültürel yoklamalar sonucunda salya örneklerinin 10 (%10)'undan, dental plak örneklerinin 5 (%5)'inden Helicobacter spp. izolasyon ve identifikasyonu gerçekleştirilmiştir. İzolatların tümü PCR ile H. heilmannii olarak tespit edilmiştir. Salya ve dental plak örnekleri alınan 100 sokak kedisinin 65 (%65)'inde cins spesifik PCR ile Helicobacter spp. tespiti yapılmıştır. Cins spesifik PCR ile pozitif bulunan 50 salya örneğinin 19 (%38)'u, 20 dental plak örneğinin 10 (%50)'u üreaz B genini hedef alan primerler kullanılarak yapılan tür spesifik PCR sonucu Helicobacter heilmannii olarak tespit edilirken, Helicobacter pylori ve Helicobacter felis belirlenememiştir. Sonuç olarak, mevcut çalışmada sokak kedilerinin salya ve dental plak örneklerinde Gastrik Helikobakter türlerinin belirli oranlarda izole edilmesi ve PCR ile belirlenmesi araştırmalarda noninvazif yolla ve kolay elde edilen örneklerin de tanı amacıyla kullanılabileceğini, bu hayvanların çeşitli sekret ve ekskretleriyle etkenlerin insanlara bulaşmasında rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastric Helicobacters are Gram negative and helical shaped bacteria that isolated from gastrointestinal systems of humans and various animals and particularly can cause various inflammatory differences in stomach of human. In this study it was aimed that investigation of Gastric Helicobacters from saliva and dental plaque samples taken from stray cats that live in Kars district by cultural methods and PCR. For this purpose 100 saliva and 100 dental plaque samples taken from 100 stray cats were evaluated. At the result of cultural examinations Helicobacter spp. Was isolated and identified from 10 (10%) saliva and 5 (5%) dental plaque samples. All of the isolates were identified as Helicobacter heilmannii. Helicobacter spp. was determined by genus-specific PCR in 65 (65%) of 100 stray cats from which were collected saliva and dental plaque samples. While 19 (38%) of 50 saliva samples and 10 (50%) of 20 dental plaque samples determined as positive by genus-specific PCR were typing as Helicobacter heilmannii by species-specific PCR using of primers that target urease B gene, Helicobacter pylori and Helicobacter felis couldn't be determined. In conclusion, in this study, isolation of Gastric Helicobacter species at certain rates in saliva and dental plaque samples of stray cats and their determination by PCR bring to mind that samples obtained easily and by non-invasive way can be used for diagnostic purposes in researches as well, may play a role in transmission of agents by various secretions and excreta of these animals.