Depresyon hastalarında kişilik tipi özellikleri
Personality traits in depressed patients
- Tez No: 462395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Depresyon Hastalarında Kişilik Tipi Özellikleri Amaç: Bu çalışmada amacımız depresyon hastalığı ve kişilik tipleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamız Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniği ile Atatürk Üniversitesi Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri Uygulama ve Araştırma Merkezine (ATYAM) 25.10.2016-15.02.2017 tarihleri arasında başvuran daha önce bir psikiyatri uzmanı tarafından depresyon tanısı almış ve herhangi başka bir psikiyatrik hastalığı olmayan 228 kişi ile depresyon ve herhangi bir psikiyatrik hastalık tanısı almamış sağlıklı 228 kişilik kontrol grubu olmak üzere 18-64 yaş arasında toplam 456 kişi üzerinde yapıldı. Her iki gruba kişisel bilgi toplama formu ve kişilik tiplerini tespit etmek amacıyla Taştan Kişilik Tipi Ölçeği uygulandı. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiklerde kategorik veriler için sayı ve yüzde; numerik veriler için ortalama ve standart sapma sunuldu. Numerik değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Histogram grafiği ile incelendi. Hipotez testleri olarak Student t testi, Tek Yönlü ANOVA, Ki Kare ve Tukey testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aim to evaluate the relationship between depression and personality types. Method: Our study is performed on a total of 456 people aged between 18-64 and applied to Atatürk University Medical Faculty Polyclinic of Family Medicine and Atatürk University Acupuncture and Complementary Medical Methods Application and Research Center (ATYAM) between 25.10.2016-15.02. dates, 228 of them were diagnosed with depression by a psychiatric specialist and had no other psychiatric disorder and 228 of them were control group who were healthy and had no psychiatric diagnosis of depression. In order to determine the personal information collection form and personality types of both groups, Taştan Personality Type Scale was applied. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data. In descriptive statistics; number and percentage were presented for categorical data; average and standard deviation were presented for numerical data. The convenience of numerical variables to the normal distribution was evaluated by Histogram graph. Student t test, one-way ANOVA, chi square and Tukey tests were used as hypothesis tests.