Romatoid artrit hastalarında düşme riskinin kantitatif değerlendirilmesi ve bu riske etkili faktörlerin belirlenmesi
The quantitative assessment of falling risk in rheumatoid arthritis patients and the determination of the risk factors
- Tez No: 462402
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ALKAN MELİKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Romatoid Artrit (RA), asıl olarak büyük ve küçük eklemleri etkilemesinin yanında sistemik etkilere de yol açan, etyolojisi belli olmayan, kronik inflamatuar bir hastalıktır. RA dünyada en sık görülen inflamatuar eklem hastalığı olup dünya nüfusunun %1'ini etkilemektedir (1, 2). Birçok çalışmada düşmeler RA hastalarında oldukça yaygın olarak saptanmaktadır. Daha önce yapılan çalışmalarda RA hastalarında düşme insidansı % 33 ile %54 arasındadır (3-9). RA hastalarının % 68'inde düşme riski artmıştır (7). Biz de RA hastalarında düşme insidansının arttığı çalışmaları göz önüne alarak düşme riski, düşme korkusu ve son on iki aydaki düşme sayısını değerlendirmeyi planladık. Ayrıca ek hastalıklar, hastalık aktivitesini değerlendirdiğimiz klinik değerlendirme parametreleri, sağlık değerlendirme anketi gibi indeksler ile düşme riski arasındaki ilişkiyi saptamayı hedefledik. Çalışmamıza 2010 ACR/EULAR (American College of Rheumatology/ European League Against Rheumatism) sınıflandırma kriterlerini karşılayan 100 RA hastası (K/E: 84/16; yaş ortalaması: 49,46 ±11,11 yıl) ile kontrol grubu için 50 sağlıklı birey (K/E: 19/31; yaş ortalaması: 34,34 ±12,71 yıl) alınmıştır. Katılımcılarda portable balans sistemi ile düşme riski belirlenmiştir. Düşme riskinin hastaların yaş, cinsiyet, ağrı düzeyi, vücut kitle indeksi, hastalık aktivitesi, hastalık şiddeti, eşlik eden komorbiditeler ile ilişkisi bulunup bulunmadığı çalışmamızda istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Katılımcılara HAQ-DI (The Health Assesment Questionnaire Disability Index), DAS-28 (Validation of the 28 Joint Disease Activity Score), CDAI (Clinical Disease Activity Indexes), SDAI (Simple Disease Activity Indexes) ile Uluslararası düşme etkinliği skalası (FES-I) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid Arthritis (RA) is a chronic inflammatory disease that influence mainly major and minor joints, additionally RA causes to systemic influence and its etiology is not certain. RA is the most common inflammatory joint disease in the world and it influences 1% of the world (1, 2). Falls are a common event in patients with RA. Previous studies found a fall incidence within 1 year 33% and 54% (3-9). About 68% of the patients with RA have an increased risk of falling (7). We planned to evaluate the falling numbers within the last twelve months, fear of falling and falling risk by taking consideration of the studies in which there are the increasing incidence of falling with RA patients. We aimed to detect the relation between the falling risk and indexes such as additional diseases, the clinical assessment parameters in that we are evaluated the disease activity, and the health assessment questionnaire. 100 RA patients who have the 2010 ACR/EULAR (American College of Rheumatology/European League Against Rheumatism) classification criteria (W/M: 84/16; the average age: 49,46 ±11,11 year) and 50 healthy people (W/M: 19/31; the average age: 34,34 ±12,71 year) were included in our study. The falling risk was defined by portable balance system in participants. In our study it was statistically evaluated that whether falling risk has the relation between the patients' age, gender, pain level, body mass indexes, disease activity, disease severity and accompanied comorbidities or not. HAQ-DI (The Health Assesment Questionnaire Disability Index), DAS-28 (Validation of the 28 Joint Disease Activity Score), CDAI (Clinical Disease Activity Indexes), SDAI (Simple Disease Activity Indexes) ile Falls Efficacy Scale International (FES-I) were performed to participants.