Erzurum'da otopsileri yapılan asıya bağlı ölümlerin değerlendirilmesi
Assessment of autopsied deaths DUE to hanging in Erzurum
- Tez No: 462405
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEZİH KÖK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Ülkemizde ölüm oranlarına bakıldığında en fazla kaza ve doğal ölümler görülürken bunu intihar vakaları izlemektedir. İntihar vakaları arasında cinsiyet ayrımı olmaksızın halen en sık kullanılan intihar yöntemi asıdır. Yöntem: Bu çalışmada Erzurum Adli Tıp Grup Başkanlığı bünyesinde 01.01.2012-2016 tarihleri arasında adli ölü muayene ve otopsi yapılan 1788 olgu geriye dönük olarak incelendi. Ası sonucu meydana gelen 119 olgu (%6,7) ayrıca incelenip demografik ve adli bakımdan araştırıldı. Bulgular: Ası olgusunda erkek/kadın oranı 1,7 (75/44; e:%63, k:%37) iken yaş ortalaması 34,7±18 idi. 31 olgu (%25,2) atipik ası iken, 88 olguda (%73,9) tipik ası şeklindeydi. Tamamına yakınında (n:118; %99,2) telem izi mevcut iken olguların hiçbirisinde servikal dislokasyona rastlanmadı. Asıların 104'ü beyaz, 15'i mor ası şeklindeydi. %92,4'ünde (n:110 olgu) yumuşak doku ekimozu vardı. Olgularından 68'inde (%57,1) hyoid kemik (HK) ya da tiroid kıkırdak (TK) kırığı mevcut değildi. 22 olguda sadece TK kırığı (%18,5), 17 olguda sadece HK kırığı (%14,3), 11 olguda hem TK hem de HK kırığı (%9,2) mevcut iken 1 olguda krikoid kıkırdak kırığı (%0,8) mevcuttu. 11 antidepresan, 6 analjezik, 4 antipsikotik, 4 uyuşturucu, 3 etanol ve 1 antiepileptik kullanımı tespit edilirken 88 toksikolojik analiz de negatifti. 24'ünün (%20,1) intihar mektubu bıraktığı görüldü. Sonuç: Erzurum ve çevresinde ölüm vakaları ve ası intihar verilerinin Türkiye'nin diğer bölgelerine benzerlik gösterdiğini işaret ederken eğitim seviyesinin artması ile intihar vakalarının azaltılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Looking at mortality rates in our country, accidents and natural deaths, the most ones, are followed by suicide cases without gender discrimination. Suicide by hanging is the most commonly used suicide method currently. Method: In this study, 1788 cases of forensic examination and autopsy carried out through Erzurum Forensic Medicine Group Presidency between 01.01.2012 and 2016 were retrospectively examined. The 119 cases of hanging (6.7%) were also examined and researched in terms of demographic and judicial care. Results: In the case of suicide by hanging, male/female ratio was 1.7 (75/44, m: 63%, f: 37%), and the mean age was 34.7±18. 31 cases (25.2%) were atypical hanging, 88 cases (73.9%) were typical. There was no evidence of cervical dislocation in any cases when there was near-complete (n:118; 99.2%) telemetry. 104 of hanging were white type, as 15 came in purple. 92.4% (n:110) had soft tissue ecchymosis. Neither hyoid bone (HB) nor thyroid cartilage (TC) fractures were presented in 68 (57.1%) cases. 22 cases had only TC shavings (18.5%), as 17 cases had only HB shrinkage (14.3%). In 11 cases, there were both TC and HB fractures (9.2%), whereas 1 case had cricoid cartilage fracture (0.8%). Use of 11 antidepressant, 6 analgesic, 4 antipsychotic 4 narcotic, 3 ethanol and 1 antiepileptic was detected, whereas 88 were negative in toxicological analysis. 24 (20.1%) cases were found to have left a suicide note. Conclusion: The results suggested that all deaths and data of suicide victims in Erzurum and its surroundings were similar to other regions of Turkey. Increasing level of education countrywide may help to reduce numbers of cases of suicide.