Yüksek doz steroid tedavisinin akut kardiyak etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of acute cardiac effects of HİGH dose steroid treatment
  1. Tez No: 462408
  2. Yazar: EMRAH AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Yüksek doz steroid tedavisi farklı hastalık gruplarında etkin olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu tedaviye sekonder gelişen kardiyak yan etkiler birçok olgu sunumunda bildirilmiştir, ancak bildiğimiz kadarıyla, erişkinlerde kardiyak fonksiyonlar üzerine etkisi üzerine çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada tedavi sonrası yüksek doz steroidin kardiyak fonksiyonlar üzerine etkilerini araştırdık. Metot: Bu çalışma Eylül 2016 – Aralık 2016 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Nöroloji ve Göz Hastalıkları bölümlerine başvuran ve ilgili klinik tarafından yüksek doz steroid tedavisi alması gerektiğine karar verilen 30 hasta üzerinde yapılmıştır. Tüm hastaların, tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere, kanları alınmış, tansiyonları ölçülmüş ve hastalara Elektrokardiyografi ve Ekokardiyografi çekilmiştir. 65 yaş üzeri hastalar, segmenter duvar hareket bozukluğu bulunan hastalar ve atrial fibrilasyonu olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Devamlı değişkenlerin karşılaştırılmasında“Paired T testi”ve uygun durumda“Wilcoxon testi”kullanıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında“X2”testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: High dose steroid treatment is a method that is used effectively in different disease groups. Cardiac side effects developed in this treatment secondary, are reported in many case reports, but to our knowledge, there are no studies on the effects on cardiac function in adults. In this study, we investigated the effect of high dose steroid on cardiac function after treatment Method: This study was carried out on 30 patients who applied to Department of Physical Therapy and Rehabilitation, Neurology and Ophthalmology of Atatürk University between September 2016 and December 2016 and decided to take high dose steroid treatment by related clinic. Before and after treatment, blood sample was collected from all patients, blood pressure was measured, and electrocardiography and echocardiography were performed. Patients over 65 years of age, patients with segmental wall motion abnormality and patients with atrial fibrillation were excluded from the study.“Paired T test”was used to compare continuous variables and“Wilcoxon test”when appropriate. The“X2”test was used to compare categorical variables.