ST elevasyonlu - elevasyonsuz miyokard enfarktüsü olan hastalarda faktör 8 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of factor 8 levels in patients with st elevated – NON ST elevated myocardial infarction
- Tez No: 462407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATIF BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Son yıllarda bilinen risk faktörlerini taşımayan akut koroner sendromlu hastalara artmış oranda rastlanmaktadır. Ek risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla Faktör 8(F8) düzeylerini ve ST Elevasyonlu – ST Elevasyonsuz hastalarda değerlerin farklı olup olmadığını görmek istedik. Elde edilen sonuçlarla ME için önlenebilir riski belirlemeyi amaçladık. STEMI ile NSTEMI arasında anlamlı bir fark varsa F8:vWF compleksini azaltacak yeni antitrombotik ilaçlar gibi spesifik tedavi seçeneklerini gündeme getirmeyi amaçladık. Acil Serviste ME tespit edilen hastaların F8 düzeyleri ölçülüp sonuçlar sağlıklı bireylerle karşılaştırılarak analiz edilecektir.. Metod: Çalışmamız prospektif olup, 3 ay boyunca Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp servisine göğüs ağrısı ile başvuran Üçüncü Evrensel Myokart Enfarktüsü Tanımlaması'na göre klinik değerlendirme ve rutin tetkikler sonucu ST Elevasyonlu – Elevasyonsuz miyokard enfarktüsü tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışma grupları STEMI, NSTEMI ve kontrol grubu olarak belirlendi. Kontrol grubu acil servise başvuran ve akut koroner sendrom tanısı dışlanan ve kabul kriterlerine uyan hastalardan oluşturuldu. Grupların tümünde F8 düzeylerinin ölçülmesi planlandı. Bulgular: 55 akut koroner sendrom hastası çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubu 11 kadın(%20) ve 44 erkek(%80) hastadan oluşmaktadır. Yaş ortalaması 63 ± 14 ve 23 ile 91 arasında değişmektedir. Kontrol grubuna 63 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubu 28(%45,5) kadın ve 35(%55,5) erkek hastadan oluşmakta ve yaş ortalaması 42 ± 16 idi. Hasta ve kontrol grubunda F8 düzeyleri ortalamaları belirgin farklı görülmekle birlikte istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır. Hasta grubunda alt grup olarak STEME ve NSTEME grupları oluşturularak F8 düzeyleri karşılaştırıldı ve anlamlı sonuç bulunmadı (p=0,226). Koroner arter hastalığı öyküsü olan hastalarda faktör 8 düzeyleri anlamlı değildi (p=0,79). Hastaların %14,5(n=8) inde yüksek F8 düzeyleri (>150) saptanırken %10 (n=5) sinde düşük F8 düzeyleri (
Özet (Çeviri)
Introduction: In the last few years, we have seen patients with acute coronary syndromes that do not carry the risk factors known. Because of determination of additional risk factors; we wanted to see whether the values of F8 levels differed in patients with ST Elevated – Non ST Elevated patients. We aimed to determine preventable risk factors with the obtained results. we aimed to provide spesific treatment options such as new antithrombotic drugs that would reduce F8 – vWF complexity, if there is significant difference between STEMI and NSTEMI. F8 levels of the patients diagnosed with ME will be measured and the results will be analyzed by comparing with healthy individuals. Method: Our study is prospective and included patients who were referred with chest pain to Atatürk University emergency department lasted for 3 months. According to the definition of the third universal myokard infarction, clinical evaluation and routine examination were performed to determine STME or NSTME. The study groups were identified as STME, NSTME and control group. The control group consisted of patients who were excluded the diagnosis of acute coronary syndrome who were admitted to the emergency service and whose admission criteria were met. Measurement of F8 levels in all groups planned. Findings: 55 patients with acute coronary syndrome were included in the study. The study group consisted of 11 female (20%) and 44 male (80%) patients. The mean age range is 63 ± 14 and 23 to 91 years. Sixty-three patients were included in the control group. The control group consisted of 28 (45.5%) female and 35 (55.5%) male patients and the mean age was 42 ± 16. In the patient and control groups, the mean of F8 levels were not statistically significant, although their means were significantly different. In the patient group, STEME and NSTEME groups were formed as subgroups and F8 levels were compared. There was no significant result (p = 0,226). F8 levels were not significant in patients with a history of coronary artery disease (p = 0.79). High F8 levels (> 150) were detected in 14.5% (n = 8) of patients and low F8 levels (