Romatolojik hastalıklarda dijital dermatoskopi ile tırnak dibi kapiller yapılarının araştırılması
Eveluation of nailfold capillaroscopy by digital dermatoscope in rheumatologic diseases
- Tez No: 462415
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Kapilleroskopi, proksimal tırnak katlantısındaki kapiller damarları görüntülemeye yönelik bir işlemdir. Çeşitli büyütmeler kullanılarak (x100, x200) proksimal tırnak katlantısındaki kapiller damarlar görüntülenebilir. Kapiller mimaride organizasyon bozukluğu sistemik skleroz, dermatomiyozit ve sistemik lupus eritematozusta gözlenmektedir. Genişlemiş kapiller yapıları; Raynaud sendromu, sistemik skleroz ve dermatomiyozitte görülebilir. Avasküler alanlar sistemik skleroz ve dermatomiyozitte saptanabilir. Bu değişikliklerden özellikle genişlemiş dev kapiller yapılar konnektif doku hastalıklarında öncül bir bulgu olabilir. Amaç: Biz çalışmamızda romatolojik hastalıklarda tırnak dibi kapilleroskopisi ile tanıyı destekleyecek ve kolaylaştıracak patolojik bulguları ve bu bulguların farklı romatolojik hastalıklardaki sıklığını ortaya koymayı amaçlıyoruz. Gereç ve yöntem: Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine Şubat 2016- Nisan 2016 tarihleri arasında romatoloji polikliniğine başvurup dermatoloji polikliniğine yönlendirilen daha öncesinde romatizmal hastalık öyküsü mevcut olan 200 hasta ve 50 sağlıklı gönüllü hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmamızda hastaların dosya numarası, yaşı, cinsiyeti, romatizmal hastalık tanısı not edildi. Hastaların tümünde proksimal tırnak katlantısı dijital dermatoskop ile incelenip fotoğraflandı. İstatiksel değerlendirmede SPSS bilgisayar programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Capillaryoscopy is a procedure for imaging capillary vessels in the proximal nail fold. Capillary vessels in the proximal nail fold can be visualized by using various magnifications (x100, x200). Capillary organization disorder can observe in systemic sclerosis, dermatomyositis and systemic lupus erythematosus. Giant capillary structures can be seen in Raynaud syndrome, systemic sclerosis and dermatomyositis. Avascular areas can be seen in systemic sclerosis and dermatomyositis. Especially enlarged giant capillary structures from these changes may be a preliminary finding in connective tissue diseases. Aim: In our study, with nail fold capillaroscopy, we aim to reveal the pathologic findings and the frequency of these findings in different rheumatologic diseases to support and facilitate the recognition of diagnosis. Materials and methods: Between February 2016 and April 2016 at Erzurum Atatürk University Faculty of Medicine, Department of Dermatology, 200 patients who had a history of rheumatic disease and 50 healthy volunteers were included in the study. In our study, the patient's file number, age, sex, and rheumatic disease were noted. All patients proximal nail fold was examined and photographed with a digital dermatoscope.SPSS was used for statistical evaluation.