Obstruktif uyku apne sendromlu hastalarda monosit kemoatraktan protein-1 gen polimorfizminin sıklığı
The frequency of monosite chemoatratant protein-1 gen polymorphism in obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 462414
  2. Yazar: BUĞRA KERGET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ARAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
GİRİŞ: Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS); tekrarlayan üst solunum yolu obstrüksiyonu epizodları, sıklıkla arteryel oksijen satürasyonunda azalma ve buna sekonder endotel disfonksiyonu ile karakterize bir sendromdur. Hipoksi sonucu aktive edilmiş endotel hücrelerinden salınan monosit kemoatraktan protein-1 (MCP-1) hücre göçünde ve aterogeneziste görev alan bir kemokindir. Çalışmamızda ateroskleroz gelişiminde önemli rol oynayan MCP-1'in rs1024610-rs1024611 tek nükleotid polimorfizm (SNP) düzeylerini ek hastalığı olmayan OSAS'lı hastalar, koroner arter hastalığı (KAH) dışında ek hastalığı olmayan OSAS'lı hastalar ve sağlıklı popülasyon arasındaki düzeyini karşılaştırmayı hedefledik. YÖNTEM: Çalışmamıza Kasım 2014-Aralık 2016 tarihleri arasında uyku laboratuvarında tüm gece polisomnografi yapılarak tanı konulan 18 yaş üstü (ortalama 53) 201 OSAS'lı hasta (66 erkek, 44 kadın OSAS ve 54 erkek, 37 kadın OSAS+KAH) ve 100 sağlıklı (50 erkek, 50 kadın) kontrol grubu dahil edildi. Olgular horlama, tanıklı apne, gündüz aşırı uyku hali ve Epworth uykululuk skalası temel alınarak değerlendirildi. Demografik özellikler (yaş, cinsiyet) ve antropometrik ölçümleri (boy, beden kitle indeksi (BKİ)) not edildi. Hastalardan uyku laboratuvarına yattıktan sonra MCP-1 rs1024610-rs1024611 SNP değerlendirmek için 5 cc venöz kan alındı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a syndrome that characterized by recurrent upper respiratory tract obstructions episodes, often reduction of the arterial oxygen saturation and consequent seconder endothelial dysfunction. Monocyte chemoattractant protein-1 (MCP-1), is a chemokine that has activity in cell migration and atherogenesis and secreted from the endothelial cells which activated by hypoxia. In present study, we aimed to compare the levels of rs1024610-rs1024611 single nucleotide polymorphism (SNP) of MCP-1 that plays important role in the development of atherosclerosis between the OSAS patients without comorbidity disease, OSAS patients with only coronary arterial disease (CAD) and healthy population. METHOD: 201 OSAS patients (66 male, 44 female OSAS and 54 male, 37 female OSAS+KAH) who were mean aged 53 years and were diagnosed having full polysomnography all night at the sleep laboratory and 100 (50 male, 50 female) healthy control enrolled into the study between November 2014 to December 2016. Cases were examined based on snoring, periodic apnea, daytime sleepinence by Epworth sleep scale. Demography (age, sex, smoking history) and anthropometric measurements (height, body mass index [BMI]) were recorded. from each patient, 5cc venous blood was taken after hospitalization to the sleep laboratory for analyze MCP-1 rs1024610-rs1024611 SNP. RESULTS: In the population with OSAS; BMI, AHI, triglyceride and mean desaturation were high compared to the healthy controls.