Metastatik kolorektal kanser hastalarında prognostik faktörlerin sağkalım üzerine etkisi
The prognostic factors contributing to overall survival in metastatic colorectal cancer
- Tez No: 462425
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN HARPUTLUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı metastatik kolorektal kanserde genel sağkalıma katkısı olan prognostik faktörleri araştırmaktı. Material ve Metodlar: Ocak 2010 - Ekim 2015 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda takipli 140 metastatik kolorektal kanserli hastanın klinikopatolojik verileri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmamızda elde ettiğimiz veriler ışığında hastaların genel sağkalımı üzerine etkili olan faktörler: hastaların lenfatik invazyon durumu, lenf nodu tutulum seviyesi, TNM'ye göre evresi, adjuvan kemoterapi durumu ve tanı anı metastaz durumu prognozu etkileyen faktöler olarak tespit edildi. Sonuç: Hastaların takip ve tedavileri planlanırken lenfatik invazyon durumu, lenf nodu tutulum seviyesi, TNM evresi, adjuvan kemoterapi durumu ve tanı anı metastaz durumu gibi faktörlerin göz önünde bulundurulmasının uzun dönem sağkalım şansını arttıracağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Background The aim of this study was to investigate the prognostic factors contributing to overall survival in metastatic colorectal cancer. Methods Clinicopathologic data of 140 metastatic colorectal cancer patients admitted to the Department of Medical Oncology at Inonu University Medical Faculty between January 2010 and October 2015 were retrospectively reviewed. Results Factors affecting the overall survival of patients in our study were: lymphatic invasion status of patients, lymph node involvement level, progression by TNM, adjuvant chemotherapy status, and diagnosis of metastasis status as a factor affecting the prognosis.. Conclusıon We believe that considering the factors such as lymphatic invasion status, lymph node involvement level, TNM stage, adjuvant chemotherapy status and diagnosis stage metastasis will increase the long-term survival probability when planning and follow-up of patients