Primigravid gebelerde hemoroidal hastalıkların sıklık ve sonuçları
Incidence and outcomes of hemorrhoidal disease among primigravid pregnancies
  1. Tez No: 462461
  2. Yazar: EMİNE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZYÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gebeliğin hemoroide olan etkisini göstermektir. Gereç ve yöntemler: Bu çalışma daha önce perianal hastalık veya perianal komplikasyona predispozisyon yaratan herhangi bir sistemik hastalığı olmayan 61 primigravid gebeyi kapsamaktadır. Tüm olgulara, gebeliklerinin 11-14. gebelik haftalarından başlayarak, gebelik takipleri boyunca üç kez demografik bilgileri, sosyal, medikal öyküleri ve perianal semptomlarını sorgulayan anket uygulandı. Gebeler ilk sorgulama sonrası 24. ve 37. gebelik haftalarında tekrar hemoroidal bulgular ve perianal semptomlar açısından sorgulandı. Bulgular: 11-14., 24. ve 37. gebelik haftalarında, sırasıyla 5 (%8.2), 8 (%13.1) ve 11 (%18) gebe kadında perianal semptom ve/veya eksternal hemoroid mevcuttu. Sadece dört hastanın (%6.6) ağrılı hemoroidi mevcuttu. Toplam morbidite oranı %18 idi (11 olgu). Ayrıca 11-14., 24. ve 37. gebelik haftalarında sırasıyla 27 (%44.3), 25 (%41) and 29 (%47.5) olgunun konstipasyon şikayeti vardı.
Özet (Çeviri)
Objective: To show the impact of pregnancy on hemorrhoids. Materials and methods: This study consists of 61 consecutive primigravid patients without any personal history of perianal diseases and systemic disorders predisposing to hemorrhoids or perianal complications. Each patient was examined and asked to complete a questionnaire including demographics, social and medical history and perianal disease related questions inbetween 11th to14th gestational weeks prior to prenatal screening tests. Patients were questioned and re-examined two more times at 24th and 37th gestational weeks regarding perianal symptoms and hemorrhoidal findings. Results: Five (8.2 %), 8 (13.1 %) and 11 (18 %) women had perianal symptoms and/or symptomatic external hemorrhoidal complaints at 11-14th, 24th and 37th gestational weeks respectively. Only four (6.6 %) patients experienced painful hemorrhoids. Overall morbidity rate was 18 % (11 cases). Meanwhile, 27 (44.3 %), 25 (41 %) and 29 (47.5 %) women complained from constipation at 11-14th, 24th and 37th gestational weeks respectively.