Gebelerde doğum öncesi ve doğum sonrası dönemlerde durumluk-sürekli kaygı düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 70237
  2. Yazar: GÜLÜMSER SERTBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV DRAMALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu araştırma, gebelerde doğum öncesi ve doğum sonrası durumluk- sürekli kaygı düzeyini saptamak, kaygı durumuna etki eden sosyo- demografîk ve doğurganlıkla ilgili özelliklerinin, doğum öncesi ve doğum sonrası durumluk-sürekli kaygı düzeyi üzerindeki etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 1997 yılında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı, sosyal Sigortalar kurumu, Gaziantep sigorta hastanesi doğum servisinde yapılmıştır. Doğum yapmak üzere başvuran 200 gebe kadın araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Gebeler olasılıksız örneklem tekniği ile seçilmişlerdir. Araştırma görüşme ve soru kağıdı tekniğine dayalı tanımlayıcı bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak görüşme yolu ile uygulanan araştırmacı tararından geliştirilmiş anket formu ve Spielberger ve arkadaşları tararından geliştirilmiş durumluk-sürekli kaygı ölçeği kullanılmıştır. Anket formu kapsamında kadınların sosyo-demografik ve doğurganlıkla ilgili, aile tipleri, destek kişileri içeren bilgiler yer almaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, t-testi, Mann-Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi, SchefTe testi, Kruskal- Walls tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Gebelerin doğum öncesi kaygı puanlarının, doğum sonrası kaygı puanlarından daha yüksek olduğu, gözlenmiştir. Primigravida ve multipara 138olma durumlarına göre doğum öncesi ve doğum sonrası kaygı düzeyleri arasında bir fark olmadığı saptanmıştır. Gebelerin yaşı, eşlerinin ve kendilerinin eğirim durumu, gelir-gider dengesi, evlilik süresi, gebelik sayısı, yaşayan çocuk sayısı, canlı doğum sayısı, son gebeliğin nasıl sonuçlandığı, gebelikler arası süre, istenmeyen gebelikler, bebeğin cinsiyeti, destek kişilerin olmayışı ve desteğin kim olduğuna ilişkin sosyo-demografîk ve doğurganlıkla ilgili özelliklerin durumluk-sürekli kaygı düzeyi üzerinde anlamlı etkileri olduğu görülmüştür. Gebelerin, çalışma durumu, eşin iş durumu, aile tipi, nikah şekli, ilk evlenme yaşı, canlı doğup ölen çocuk, ölü doğum, düşük sayısı, cinsiyet ile uyumsuzluk, doğum bilgisi alıp almama durumu, doğum bilgisini kimden aldığı, izlem sayısının gebelerde doğum öncesi ve doğum sonrası durumluk- sürekli kaygıyı anlamlı düzeyde etkilemediği saptanmıştır. 139
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to determine the State-Trait Anxiety levels of the pregnants before labor, and the effects of socio-demographic and prolificacy characteristics on the State-Trait Anxiety levels before and after labor. This study was conducted at the Maternity Service of Gaziantep Sigorta Hastanesi which is an restitution of the Ministery of Labor and Social Security between March and November in 1997 200 pregnant women who applied to that service constituted the population at this study Pregnants were chosen by the random sampling technique. The research was done as a defining study by depending on the technique of inter view and questionnaire. The collection of data was realized with a questionnaire developed by the researcher and a State-Trait Anxiety Scale Developed by Spielberger and his friends. The questionnaire included the information about socio-demographic and prolificacy characteristics family types and supporting people. In data analysis percentage, t-test, Mann-Whitney U test, One-way variance Analysis and Kruskal-Wallis One-way Variance analysis were used. It was observed that the anxiety level works of pregnants before labor were higher than those after labor. No difference was observed between anxiety levels before and after labor according to their being Primigravida and Multipara. It was found that socio-demographic characteristics and 140characteristics related with prolificacy like the of the pregnants, their husbands and their education the balance of income and outlay, period of marriage, number of pregnancy, number of alive children, number of alive labor, the result of lost pregnancy, time between pregnancies, reluctant pregnancies, sex of the baby, lack of supporting people and the identity of supporting people had effects on the State-Trait Anxiety levels. On the country, it was found that characteristics like employment, family type, marriage type, age at marriage, number of alive children who died later, dead labor, number of abortions, inconvenience with sex, the knowledge about pregnancy and the person she has got it, have not got a significant effect on the State-Trait Anxiety level before and after pregnancy. 141