Tek doz metilprednizolon uygulamasının nöromusküler blokajın sugammadeks ile geri çevrilmesine etkisi
The effect of single dose methylprednisolone use on sugammadex reversel of neuromuscular blokade
- Tez No: 462470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMILA GÜLSÜN PAMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Nöromusküler blokajın etkin ve hızlı geri çevrilmesini sağlayan sugammadeks ilaç etkileşimi nadir görülen bir molekül olmakla birlikte etkisinin deksametazon tarafından baskılandığı rapor edilmiştir. Bu çalışmada amacımız deksametazona benzer bir molekül olan metilprednizolonun sugammadeksin etkinliği üzerine benzer etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Etik kurul onayı alındıktan sonra çalışmaya genel anestezi altında tiroid, meme cerrahileri ve basit intraabdominal cerrahi uygulanan toplam 71 hasta dahil edilmiştir. İndüksiyon sonrası tek doz metilprednizolon uygulanan (Grup M) ve uygulanmayan (Grup C) hastalara rutin olarak, preoperatif hazırlık sırasında elektrokardiyografi (EKG), SpO2 (periferik oksijen satürasyonu yüzdesi) ve non-invaziv kan basıncı monitörizasyonu uygulanmış ve roküronyum ilişkili nöromusküler blokaj ulnar trase üzerinden TOF monitörizasyonu ile değerlendirilmiştir. Primer olarak gruplar arasında sugammadeks uygulaması sonrası ekstübasyon süreleri (TOF>0.9) karşılaştırılmıştır. Sugammadeks uygulanması sonrası ekstübasyon süreleri Grup M için 5.561 ± 4,065 dk (min:1 dk, maks:17 dk) iken, Grup C için 3.364 ± 2,194 dk (min:1 dk, maks:11dk) olarak bulunmuş ve bu sürenin metilprednizolon uygulanan grupta anlamlı olarak yüksek olduğu görülmüştür (p=0,017). Metilprednizolon uygulanan grupta cerrahi sürenin daha uzun olması nedeniyle regresyon analizi ile değerlendirilme yapıldığında, metilprednizolon uygulamasının,“sugammadeks-ekstübasyon süresi”ni, cerrahi süreden bağımsız olarak etkilediği gösterildi (p=0.011). Sonuç olarak metilprednizolon kullanımının sugammadeks uygulanması sonrası ekstübasyon süresini etkilediği düşünülmekle birlikte daha geniş hasta serilerinde, aynı derinlikteki nöromusküler bloklar üzerinde ve plazma metilprednizolon konsantrasyonları ölçülerek yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Sugammadex provides effective and rapid reversal of neuromuscular blockade. Although drug interaction of sugammadex is rare, it was reported that dexametazone suppresses sugammadex. Our aim in this study is to investigate whether methylprednisolone, a molecule similar to dexamethasone, has similar effect on the activity of sugammadex. After obtaining approval of the ethics committee a total of 71 patients undergoing thyroid surgery, breast surgery and simple intraabdominal surgeries were included in the study. Patients were divided into two groups: methylprednisolone group (Group M) and control group (Group C). Electrocardiography (ECG), SpO2 (percentage of peripheral oxygen saturation) and non-invasive blood pressure monitoring were applied routinely to the patients and rocuronium-related neuromuscular blockade was evaluated by TOF monitoring. Our primary outcome is extubation times after sugammadex administration (TOF> 0.9), were compared between groups. The extubation time after sugammadex administration was 5.561 ± 4,065 min (min: 1 min, max: 17 min) in Group M and 3.364 ± 2,194 min (min: 1 min, max: 11 min) in Group C. The extubation time in methylprednisolone group was found to be significantly higher than the control group (p = 0.017). Since the duration of surgery was also significantly different between groups, the effect of the time to achieve a TOFr > 0.9 and methylprednizolon administration on the extubation time after administration of sugammadex was evaluated by regression analysis and it was shown that methylprednisolone usage independently affected the time of extubation after sugammadex administration (p = 0.011). In conclusion, while the use of methylprednisolone is thought to be effective on the duration of extubation after the administration of sugammadex, studies are needed in larger series with patients in the same depth of neuromuscular blockade and where the plasma methylprednisolone concentrations are also evaluated.