Yaşlı bireylerin cerrahi girişim sonrası evde yaşadıkları sorunların belirlenmesi
Determination of old individuals' problems which they have at their home after surgical intervention
  1. Tez No: 462502
  2. Yazar: AHMET DİNÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırma, 65 yaş ve üstü bireylerin cerrahi girişim sonrası evde yaşadıkları sorunları belirlemek, sorun yaşama durumu ile sosyo-demografik özellikler, sağlık özellikleri ve taburculuk sonrası bilgi alma durumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 15 Mart-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin Cerrahisi, Genel Cerrahi, Göz Hastalıkları, Göğüs Cerrahi, Jinekoloji Kliniği, Kalp ve Damar Cerrahisi, Kulak Burun Boğaz Cerrahisi, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Üroloji kliniğinde gerçekleştirildi. Araştırma evrenini, bu cerrahi kliniklerde yatan ve cerrahi girişim geçiren 65 yaş ve üstü 907 birey oluşturmuştur. Tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak 227 hasta ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket formu kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından birinci görüşmede hasta odalarında yüz yüze, ikinci görüşmede taburculuktan bir hafta sonra poliklinikte yüz yüze, poliklinikte görülmeyen hastalarla telefonla görüşülerek toplanmıştır. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, medyan, sıklık ve oran, Mann Whitney U testi ve Pearson Ki-Kare testi (Yates Continuity Correction, Fisher's Exact test ve Fisher Freeman Halton) kullanılmıştır. Araştırmada yaşlı bireylerin %74,4'ünün taburculuk sonrası evde sorun yaşadığı belirlenmiştir. Cerrahi girişim sonrası evde yaşanan sorunların türleri incelendiğinde en fazla cerrahi girişim bölgesi (%64,3) ve öz-bakım aktivitesi (%52,9); en az yaşanan sorunların ise ilaç kullanımı (%5,7) ve gastrointestinal sisteme (%10,1) ilişkin olduğu saptanmıştır. Hastaların %67,8'inin verilen taburculukta yapılan bilgilendirmenin yaşanan sorunlara yönelik yarar sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research has been done restrictively and in correlational condition in order to determine the problems of individuals aged 65 and older they live at their homes after surgical operation, to the situation of having a trouble and socio-demographic characteristics, health features and the status of receiving information The research has been done between the dates of 15th of March and 16th of July in the clinics of Brain surgery, General Surgery, Eye diseases, Thoracic Surgery, Gynecology, Cardiovascular Surgery, Ear, Nose and Throat Surgery, Orthopedics and Traumatology, Plastic and Reconstructive Surgery and Urology in Selçuk University Faculty of Medicine Hospital. The Research population was consisted of 907 individuals aged 65 and older who stayed in surgery clinics and had operation. The research has been performed with 227 patients by using stratified sampling method. A questionnaire developed by the researcher was used for collecting the data. In the first meeting, the data were collected by the researcher face to face in the rooms of patients and in the second meeting, they were collected face to face in policlinics a week after the discharge and the data of the patients who were not seen were collected by meeting on the phone. The mean, standard deviation, median, frequency and rate, Mann Whitney U test, Pearson's and chi-square test (Yates Continuity Correction, Fisher's Exact test and Fisher Freeman Halton) have been used for analyzing the data There was determined in the study that 74,4% of old people live problems at their homes after the discharge. There was determined that the problems were mostly towards the operating zone (64,3%) and self-care activity (52,9%) and the problems which were lived in minimum level were towards the use of drugs (5,7%) and gastrointestinal system (10,1%), while the kinds of problems lived at homes after the operation were examined. While the status of providing benefits of the discharge education given towards the experienced problems was asked, it was determined that 67,8% of patients specified that this education became beneficial.