Geleneksel çocuk oyunlarının oryantasyon ve ritim yeteneği üzerine etkisi
The effect of traditional children's games on orientation and rhythm ability
- Tez No: 462509
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, geleneksel çocuk oyunlarından kaleli yakan top ve mendil kapmacanın oryantasyon ve ritim yeteneği üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, yaşları ortalaması 8.50±0.51 yıl, boyları ortalaması 1.28±0.07 metre ve vücut ağırlığı ortalamaları 28.83±6.68 kg olan 18 erkek çocuk, yaşları ortalaması 8.42±0.52 yıl, boyları ortalaması 1.28±0.06 metre ve vücut ağırlığı ortalamaları 27.86±3.54 kg olan 12 kız çocuğu olmak üzere toplam 30 çocuk deney gurubu olarak katılmıştır. Aynı zamanda, araştırmaya, yaşları ortalaması 8.58±0.52 yıl, boyları ortalaması 1.29±0.07 metre ve vücut ağırlığı ortalamaları 29.12±4.65 kg olan 12 erkek çocuk, yaşları ortalaması, 8.39±0.51 yıl, boyları ortalaması 1.24±0.06 metre ve vücut ağırlığı ortalamaları 26.66±8.99 kg olan 18 kız çocuğu olmak üzere toplam 30 çocuk kontrol gurubu olarak katılmıştır. Deney gurubunu oluşturan çocuklara 8 hafta süreyle haftada 3 gün geleneksel çocuk oyunlarından mendil kapmaca ve kaleli yakan top oyunu oynatılmıştır. Kontrol gurubunda yer alan çocuklar ise geleneksel çocuk oyunlarıyla ilgili bir oyunun içerisinde bulunmamış olup sadece beden eğitimi derslerine katılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların oryantasyon ve ritim yetenekleri saha testleri ile ölçülmüştür. Araştırmada elde edilen veriler öntest – sontest modeline göre elde edilmiştir. Okullarda oynatılan geleneksel çocuk oyunlarının ritim yeteneği üzerine istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olduğu (P0.05) olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, geleneksel çocuk oyunlarının, 8-9 yaş çocuklarda ritim yeteneğini %16 geliştirdiği fakat oryantasyon yeteneği açısından bir etkisinin olmadığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın bulguları ve literatür dikkate alındığında, ilköğretim dönemindeki çocukların hareketlerinin düzenlenmesi, yönlendirilmesi ve ileriki süreçte hazır bulunuşluğu sağlamak bakımından koordinatif yeteneklerin, 7-10 yaş çocuklarda geleneksel oyunlar oynatarak geliştirilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to evaluate the effectiveness of traditional children games as goal touch ball and handkerchief on rhythm and orientation ability. Children's characteristics were as follows: age = 8.50±0.51 years, height = 1.28±0.07 m, and weight = 28.83±6.68 kg for 18 male; age = 8.42±0.52 years, height = 1.28±0.06 m, and weight = 27.86±3.54 kg for 12 female in thirty children experimental group. age = 8.58±0.52 years, height = 1.298±0.07 m, and weight = 29.12±4.65 kg for 12 male; age = 8.39±0.51 years, height = 1.24±0.06 m, and weight = 26.66±8.99 kg for 18 female in thirty children control group. Traditional children games consisting of 2 games which are named goal touch ball and handkerchief were applied to the children 3 days a week for 8 weeks. Pre – and post testing of children included assessments of rhythm and orientation. There was a significant (P0.05) effectiveness of traditional children games in orientation ability. Conclusion, it is thought that traditional children's games develop the rhythm ability of children aged 8-9 years by 16% but have no effect in terms of orientation ability. When the results of this study and the literature are taken into consideration, it has been concluded that coordinated abilities should be improved by playing traditional games in children aged 7-10 years in order to arrange, orientate and prepare for future existence of movements of children in primary education.