Şişman kadınlarda farklı protein içerikli diyetlerin beslenme durumu ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effect of different protein diets on nutritional status and biochemical parameters in obese women
- Tez No: 462544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu araştırmanın amacı şişman kadınların genel beslenme alışkanlıklarının, beslenme ve fiziksel aktivite durumlarının belirlenip; uygulanan farklı protein içerikli diyetlerin beslenme durumu, inflamatuar belirteçler, bazı biyokimyasal parametreler ve antropometrik ölçümler ile vücut bileşimi üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Bu araştırma; Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrin veya Dahiliye Polikliniği'ne başvuran, yaşları 20-45 arasında değişen gönüllü 60 şişman kadın birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamına alınan bireylerin tanımlayıcı bilgileri, 3 günlük besin tüketimleri ve besin tüketimi ile aynı günlerdeki fiziksel aktivite durumları ile antropometrik ölçümleri ve biyoelektrik impedans analizleri (BİA) değerlendirilmiştir. Bireylere yapılan rutin kontroller (açlık kan şekeri, açlık insülin, HOMA-IR, lipit profili,vb. ile sistolik ve diastolik kan basıncı) ve araştırma kapsamında değerlendirilecek olan bazı biyokimyasal parametreler (hs-CRP, 25(OH)D, TNF-α, IL-6, fibrinojen ve homosistein) analiz edilmiştir. Bireylerin yarısına (vaka grubu) yüksek proteinli diyet (%25 protein, %30 yağ, %45 karbonhidrat), diğer yarısına (kontrol grubu) ise kontrol diyeti (%15 protein, %30 yağ, %55 karbonhidrat) verilerek 8 hafta takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the general nutritional habits, nutritional and physical activity status of the women and to evaluate the effect of high protein and control diet on inflammatory markers, some biochemical parameters, anthropometric measurements and body composition. This research included 60 obese female volunteers aged 20-45 years who applied Endocrine or Internal Medicine Polyclinic of Erzincan Mengücek Gazi Training and Research Hospital. Descriptive information, 3 day-dietary recall and physical activity record, anthropometric measurements and bioelectric impedance analysis (BIA) were evaluated. Routine controls of individuals (systolic and diastolic blood pressures, fasting blood glucose, fasting insulin, HOMA-IR, lipid profile, etc.) and biochemical parameters (hs-CRP, 25(OH)D, TNF-α, IL-6, fibrinogen and homocysteine) were analyzed. Half of the individuals (case group) were given high protein diet (25% protein, 30% fat, 45% carbohydrate) and the other half of the individuals (control group) were given the control diet (15% protein, 30% fat, 55% carbohydrate). Both of groups were followed for 8 weeks.