Farklı alüminyum folyolar kullanılarak fırınlanan çeşitli et türlerinde alüminyum geçişlerinin saptanması
Detection of aluminium migration in various baked meat types by using different aluminium foils
  1. Tez No: 462547
  2. Yazar: ELİF İNAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AYAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmanın amacı alüminyum folyo ve akıllı folyo kullanılarak farklı marinasyon işlemlerine tabi tutularak hazırlanan çeşitli et türlerinin farklı sıcaklık ve sürelerde fırınlanması sonucunda besinlerde alüminyum geçişleri açısından farklılık olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmada dört et örneği (dana koyun, tavuk (göğüs ve but)) alüminyum folyo ve akıllı folyoya sarılarak 150oC'de 60 dakika, 200oC'de 40 dakika ve 250oC'de 20 dakika sade, tuzlu, marinasyon A (riviera zeytinyağı, tuz, karabiber), marinasyon B (sarımsak, kuru soğan, riviera zeytinyağı, tuz, karabiber), marinasyon C (üzüm sirkesi, riviera zeytinyağı, tuz, karabiber) ve marinasyon D (süt, riviera zeytinyağı, tuz, karabiber) yöntemi ile; balık etleri (somon ve mezgit) ise 150oC'de 40 dakika ve 200oC'de 20 dakika sade, tuzlu, marinasyon E (riviera zeytinyağı, tuz, beyaz toz biber) ve marinasyon F (süt, riviera zeytinyağı, tuz, beyaz toz biber) yöntemi ile fırınlanmıştır. Çiğ örneklerin protein, yağ, nem, pH ve kül miktarları saptanmıştır. Tüm örneklerin ICP-MS cihazında alüminyum analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether there are differences in terms of aluminium migrations in various meat types, prepared with different marinating methods by using aluminium foils and smart foils, after they are baked in different temperatures and periods. In the research, by wrapping with aluminum foil and smart foil, four samples of meat (beef, mutton, chicken (breast and drumstick)), were roasted for 60 minutes in 150°C, 40 minutes in 200°C and 20 minutes in 250°C, as plain and salty, with marination A (riviera olive oil, salt, black pepper), marination B (garlic, onion, riviera olive oil, salt, black pepper), marination C (grape vinegar, riviera olive oil, salt, black pepper) and marination D (milk, riviera olive oil, salt, black pepper) methods; fish meats (salmon and whiting fish) were roasted for 40 minutes in 150°C and 20 minutes in 200°C, as plain and salty, with marination E (riviera olive oil, salt, white pepper) and marination F (milk, riviera olive oil, salt, white pepper) methods. The protein, oil, moisture, pH and ash amounts of raw samples were detected. The aluminum analyses of all samples were made in ICP-MS device.