Meme kanseri tanısı almış olgularda memedeki kanser lokalizasyonu ile aksiller lenfadenopati varlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between cancer localization and acsillary lymphadenopathy during breast cancer diagnosis
- Tez No: 508764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENNET ŞAHİN, PROF. DR. AHMET MESRUR HALEFOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Meme kanserli hastalarda aksiller lenf nodu tutulumunun en önemli prognostik faktörlerden biri olduğu bilinmektedir. Çalışmamızın amacı; meme kanseri tanısı alan hastalarda tümörün lokalizasyonu, tümörün en geniş çapı ve tutulan aksiller lenf nodu sayısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Meme kanseri tanısı almış ve histopatolojik olarak aksiller lenf nodu metastazı varlığı kanıtlanmış 70 hastanın tedavi öncesi ilk meme MRG ve PET/BT leri retrospektif olarak değerlendirildi.Tanı anındaki tümörün lokalizasyonu memenin anatomik olarak dört kadrana bölünmesi ile tanımlandı. MRG görüntüleri üzerinde tümörün en geniş çapı 50 mm olarak sınıflandırılıp ölçüldü. PET/BT lerinden tutulan lenf nodu sayıları UICC (Union Internationale Contre le Cancer) ve AJCC (American Joint Committee on Cancer) tümör (T), nod (N), metastaz (M) sınıflamasında metastazlı lenf nodlarının sayısına göre üç gruba ayırdığı nodal hastalık sınıflaması gereği N1: 1-3 lenf nodu, N2: 4-9 lenf nodu, N3: > 10 lenf nodu olarak belirlendi. Tümörün lokalizasyonu, en geniş çapı, aksiller lenf nodu tutulumu ve tutulan lenf nodu sayısı arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Tümör 43 hastada (%61,4) üst dış kadranda, 11 hastada (%15,7) üst iç kadranda, 9 hastada (%12,9) alt dış kadranda ve 7 hastada (%10) alt iç kadranda yerleşimli bulundu. MRG görüntüler üzerinden ölçülen tümör çapları 27 hastada (%38,6) 50 mm ölçüldü. En küçük boyutlu metastatik tümörlerin üst dış kadranda ( 20 mm, ≤ 50 mm aralığında saptandı. Ayrıca en büyük çaplı tümörlerin tümü (%100) üst kadran yerleşimli idi. Ancak üst kadran yerleşimli tümörlerin sadece %15'inde tümör çapı > 50 mm saptandı. Hastaların 50'sinde (%71,4) 1-3 lenf nodu, 13'ünde (%18,6) 4-9 lenf nodu ve 7'sinde (%10) >10 lenf nodu izlendi. Sonuç: Aksiller lenf nodu metastazı olan tüm tümörlerin %77.1'inin ÜİK ve ÜDK (%61.4) yerleşimli olarak bulunması üst kadran yerleşimli tümörlerin aksillaya metastaz olasılığının arttığını ve hastaların %50'sini tümör çapının >20 mm, ≤ 50 mm olması tümör viii çapı arttıkça aksiller metastaz olasılığının arttığını düşündürmüştür. Ancak tümör çapı
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that axillary lymph node involvement is one of the most important prognostic factors in patients with breast cancer. The purpose of our work; the location of the tumor in patients with breast cancer, the largest diameter of the tumor and the number of involved axillary lymph nodes. Material and Method: The first breast MRI and PET / CT were evaluated retrospectively in 70 patients with breast cancer diagnosed and histopathologically proven to have axillary lymph node metastasis.The localization of the tumor at the time of diagnosis was defined by dividing the mammary anatomically into four quadrants. The largest diameter of the tumor on MRI images was classified as 20 mm, 20-50 mm, and >50 mm. The number of lymph nodes retained by PET / CT are classified according to the number of metastatic lymph nodes in the UICC and American Joint Committee on Cancer (T), node (N), metastasis (M) N1: 1-3 lymph nodes according to the classification, N2: 4-9 lymph nodes, N3: >10 lymph nodes. The relationship between the location of the tumor, the largest diameter, the involvement of the axillary lymph nodes and the number of involved lymph nodes was investigated. Findings: The tumor was localized in the upper internal plane in 43 patients (%61.4), in the upper internal plane in 11 patients (%15.7), in the lower external plane in 9 patients (%12.9) and in the lower internal plane in 7 patients (%10). Tumor diameters measured on MRI images were 50 mm in 8 patients (%11,4). We found a statistically significant relationship between tumor localization and tumor size in our study where the smallest metastatic tumors were detected on the upper external scales (20 mm, ≤50 mm. In addition, all of the largest diameter tumors (%100) were in the upper quadrant. However, only %15 of the tumors with upper quadrant lesions had a tumor diameter> 50 mm. 1-3 lymph nodes were found in 50 (%71.4), 4-9 lymph nodes in 13 (%18.6) and> 10 lymph nodes in 7 (%10) patients. x Conclusion: %77.1 of all tumors with axillary lymph node metastasis were located in the upper and lower outer quadrants (%61.4), and the possibility of axillary metastases of the upper quadrant tumors increased and 50% of the patients had tumor diameters >20 mm, ≤50 mm as the tumor diameter increases, the possibility of axillary metastasis increases. However, % 38.6 of patients with a tumor diameter of