Obstruktif uyku apnesi hastalarında periyodik bacak hareketlerinin polisomnografik veriler ile değerlendirilmesi
Evaluation of presence of periodic leg movements with polisomnographic data in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 462587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİLDAN ALTUNAYOĞLU ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç; Obstruktif uyku apnesendromu (OUAS) uyku sırasında tekrarlayan apneler ile karakterize bir bozukluktur. Periyodik bacak hareketleri (PBH) ise alt ekstremitelerde uyku sırasında ortaya çıkan tekrarlayıcı hareketlerdir. Uykuda solunum bozukluğu ön tanısı ile polisomnografi tetkiki yapılan hastalarda uykuda PBH sıkça tespit edilmektedir ve önemi tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmanınamaçı; Obstruktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) hastalarında polisomnografik veriler yardımı ile uykuda periyodik bacak hareketleri (UPBH) varlığını araştırmaktır. Materyal ve metod; Bu çalışmada Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Uyku Ünitesi'ne Obstruktif Uyku Apne Sendromu ön tanısı ile polisomnografi tetkiki için 2008-2015 yılları arasında yatırılmış 1200 kişinin PSG verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Bu kişiler içerisinde 1054'ünde OUAS tespit edilmiş ve bunların 556'sı CPAP titrasyonu için bir kez daha PSG tetkikine yönlendirilmiştir. Bu hastalarda ikinci PSG verileri de ayrıca incelenmiştir. 146 kişi de ise OUAS tespit edilmemiştir. Çalışmaya alınan bireylerin yaş ve cinsiyetlerine yönelik demografik bilgileri arşiv kayıtlarından tespit edilerek kaydedilmiştir Bulgular; AnalizlersonucundaOUAS grubunun istatistiksel olarak kontrol grubuna göre daha yaşlı olduğu tespit edildi. Bunun yanı sıra hastalık şiddetindeki artış ile yaşın da arttığı gözlendi. OUAS grubundaki hastaların çoğunluğu erkekti (%60,2). 1200 bireyin 1066'sının (%88,8) PBH indeksi 10 altında saptanırken 134'ünün (%11,2) PBH indeksi ≥10 olarak saptandı. Ancak hastalık şiddetindeki artış ile birlikte UPHB görülme sıklığında anlamlı değişiklik saptanmadı. CPAP titrasyonu sonrası OUAS hastalarında PBH indeksinde istatistiksel olarak anlamlı oranda bir artış gözlendi (p=0,000). Polisomnografik veriler karşılaştırıldığında OUAS şiddeti arttıkça REM latansının uzadığı, uyku etkinliğinin ise azaldığı saptandı. PBH indeksi
Özet (Çeviri)
Purpose; Obstructivesleepapneasyndrome (OSAS) is a disordercharacterizedwithrepetetiveapneaepisodesduringsleep.Periodiclimbmovementdisorder is repetetivemovementswhichoccurduringsleep. Thepurpose ofthisstudy is toevaluatethe presence of periodiclegmovementsduringsleep in OSAS patientswithusingpolysomnographicdata.Mostpatientsaredirectedtopolysomnographybased on pre-diagnosis of respiratuardisorder in sleep, but PLMD is oftendetectedaccidentallyandtheimportance has not yet beenunderstood. Materialandmethod; Inthisstudyweanalyzedpolysomnographyic data of1200 subjectswhowerehospitalizedbetween 2008 and 2015 withprediagnosis of obstructivesleepapneasyndrome in Karadeniz TechnicUniversity, Faculty of MedicineSleepUnite.1055 subjectswerediagnosed OSAS and 556 of 1055 patientsweredirectedto PSG examinationforsecond time. 146 subjectshad normal polysomnographyexaminationandweren'tdetected OSAS. Age andsexinformations of thesubjectswereobtainedfromarchiverecords. Results:OSAS group is olderthancontrolgroupstatistically. Inaddition,withtheincrease of diseaseseverity,agewasalsoincreased. Most of thepatients in OSAS groupweremale (%60,2). 1066 of 1200 subjects (%88,8)weredetected PLM index