Ratlarda mezenterik iskemiye bağlı akciğer ve dalak hasarını önlemede farklı zamanlarda uygulanan deksmedetomidinin etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of different times dexmedetomidine administration for preventing lung and splenic injury due to mesenteric ischemia in the rats
  1. Tez No: 462586
  2. Yazar: PERVİN GÜRLEYEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHANUR ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Akut mezenterik iskemiye bağlı akciğer ve dalak hasarını önlemede farklı zamanlarda uygulanan deksmedetomidinin etkilerinin karşılaştırılması Yöntem: Bu çalışma için 250±25 g 30 adet Spraque-Dawley cinsi dişi rat rastgele 5 gruba ayrıldı. İskemi uygulanmayan sham grup (grup I: n=6), iskemi uygulanan kontrol grup (grup II: n=6), iskemiden önce deksmedetomidin uygulanan grup (grup III: n=6), iskemiden sonra deksmedetomidin uygulanan grup (grup IV: n=6), iskemi öncesi ve sonrası deksmedetomidin uygulanan grup (grup V: n=6) olarak belirlendi. TAS, TOS, OSI düzeylerine serum ile akciğer ve dalak dokusunda, MDA ya ise akciğer ile dalak dokusunda bakılıp, akciğer ve dalağın histopatolojisi değerlendirildi. Sonuç: Bu deneysel çalışmamızda deksmedetomidinin mezenterik iskemi öncesi ve/veya sonrası 10 mcg/kg saat dozunda infüzyonunun mezenterik iskemi sonrasında akciğer ve dalak dokularında gelişen iskemik hasarı azalttığı gözlemlenmiştir. Bu etkinliğinden yola çıkarak dekmedetomidinin preoperatif ve perioperatif kullanımının, iskemi reperfüzyonunun organlar üzerindeki hasarlayıcı etkisini azaltabileceği kanısındayız. azaltabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF THE EFFECTS OF DIFFERENT TIMES DEXMEDETOMIDINE ADMINISTRATION FOR PREVENTING LUNG AND SPLENIC INJURY DUE TO MESENTERIC ISCHEMIA IN THE RATS Objective: The comparison of the effects of different times dexmedetomidine administration for preventing lung and splenic injury due to mesenteric ischemia in the rats Methods: For this study, 30 Spraque-Dawley female rats (250 ± 25 g) were randomly divided into 5 groups. Non-ischemic sham group (group I: n = 6), ischemia applied control group (group II: n = 6), group treated with dexmedetomidine before ischemia (group III: n = 6), group treated with dexmedetomidine after ischemia (group IV: n = 6) and group treated with dexmedetomidine (group V: n = 6) before and after ischemia. TAS, TOS, OSI levels were measured in serum, lung and spleen tissue. MDA level measured in lung and spleen tissue then histopathology of lung and spleen were evaluated. Conclusion: In our experimental study, it was observed that dexmedetomidine infusion at a dose of 10 mcg/kg hour before and/or after mesenteric ischemia reduced ischemic damage in lung and spleen tissues following mesenteric ischemia. Based on this efficacy, preoperative and peroperative use of dexmedetomidine suggest to diminish the ischemia reperfusion damage on the organs.