Yeni tanılı hipertansiyon hastalarında serum endokan düzeylerinin ateroskleroz ve inflamasyonla ilişkisi
Relation of serum endocan level with atherosklerozis and inflmation in new diagnosis hypertension pations
- Tez No: 462614
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş ve Amaç: Endokan daha önceden endotelyal spesifik molekül-1 (ESM-1) olarak adlandırılmış olan 50 kDA ağırlığında, 165 aminoasitlik bir proteoglikan olup insan endotelyal hücrelerine özgü bir proteindir. Endotel disfonksiyonu ateroskleroz gelişiminde başlangıç lezyon olarak kabul edilir. Biz bu çalışmada yeni tanı hipertansiyon (HT) hastalarında serum endokan düzeyleri, ve bunun inflamasyon ve aterosklerozla ilişkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu prospektif çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 61 yeni tanı HT hastasını ve 30 kontrol grubunu kapsamaktadır. Hastalara 24 saat ambulatuvar kan basıncı (AKMB) cihazı takılarak hipertansiyon tespit edilen hastalardan endokan, hsCRP (high sensitif C reaktif protein), hemogram, kolesterol paneli için serum örneği, mikroalbuminüri açısından spot idrar örneği alındı. Tüm hastalara detaylı ekokardiyografi ve karotis intima-media kalınlığı (cIMT) ölçümü için bilateral karotis renkli doppler ultrasonografi (usg) yapıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 61 yeni tanı HT hastası ve 30 kontrol grubu dahil edildi. Bu hastalardan 25'i kadın (%41) ve 36'sı erkek idi (%59).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Endocan is a proteoglycan of 165 amino acids, which was previously called endothelial specific molecule-1 (ESM-1) and has a weight of 50 kDa. Endocan is a human endothelial cell-specific molecule. Endothelial dysfunction is considered the initial lesion in the development of atherosclerosis. In this study, we aimed to investigate the relationship between serum endocan level, inflammation and atherosclerosis in patients with newly diagnosed hypertension. Materials and Methods: This prospective study conducted in Konya Training and Research Hospital, University of Health Sciences. This study included 61 newly diagnosed HT patients and 30 healty as controls. Endocan, hsCRP, cell blood count, serum sample for cholesterol panel and spot urine sample for microalbuminuria were taken from the patients who had diagnosed HT by using 24 hours ambulatory blood pressure device. Detailed echocardiography was performed. Bilateral carotid doppler ultrasound was performed to measure carotid intima-media thickness (cIMT). Results: 61 newly diagnosed HT patients and 30 controls were included into the study. Of these patients, 25 were female (41%) and 36 were male (59%).