Hashimoto troiditi tanılı hastalarda asemptomatik periferik arter hastalığının ankle-brachıal ındex (ABI) ile değerlendirilmesi
Evaluation of asemptomatic peripheral artery disease with ankle-brachial index (ABI) in hashimoto troidided diagnosed patients
  1. Tez No: 462622
  2. Yazar: KÜBRA KÖRDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hashimoto tiroiditi otoimmun bir hastalık olup toplumda görülen hipotiroidinin en sık sebebidir. Kronik lenfositik tiroidit veya otoimmun tiroidit olarak da adlandırılan bu hastalık en sık orta yaş grubunda olmak üzere her yaş grubunda görülebilir. Genel populasyonun %2'sinden fazlasında görülen Hashimoto tiroiditi kadınlarda erkeklerden daha sıktır. Periferik arter hastalığı uzunca bir dönem asemptomatik olabilen, tanı aldığında ise çoğu zaman ileri evrede saptanan aterosklerotik süreç zemininde gelişen bir hastalıktır. Tanının erken dönemde koyulmasının klinik faydası birçok çalışmada ve klinik takiplerde gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı Hashimoto tiroiditinin gerek lipoprotein metabolizması üzerinden gerekse direk endotele bağlı vazodilatasyonu etkilemesi nedeniyle katkıda bulunduğu aterosklerotik süreçler olduğundan bu hastalarda asemptomatik dönemde periferik arter hastalığı olup olmadığını araştırmaktı. Çalışmamız iç hastalıkları polikliniğine başvuran 80 erkek, 93 kadın toplam 173 olgu ile yapılmıştır. Olgular seçilirken bilinen bir periferik arter hastalığı olması yada tedavi alması, nekrotik / ülsere yarası olması, gebe olması,muayenede palpasyonla boyun ağrısı olanlar ve CRP yüksek saptanması dışlama kriteri olarak belirlenmiştir. Periferik arter hastalığına ABI hesaplanarak karar verilmiştir. Kontrol grubu ve hasta grubu arasında kan şekeri, kan lipidleri, eşlik eden hastalıklar,HOMA-IR, ABI açısından karşılaştırılmıştır. Olgular arasında ABI ≤ 0,9 olan 3 olgu saptanırken arterlerde mikrokalsifikasyon göstergesi olan ABI >1,3 değeri periferik arter hastalığı açısından anlamlı kabul edilmiştir. Hasta grubu ve kontrol grubu tüm parametreler açısından kıyaslanmıştır. Bulgular incelendiğinde Hashimotolu grup ve kontrol grubu arasında PAH (ABI≤0,9) açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmazken, mikrokalsifikasyon (ABI>1,3) hasta grupta anlamlı yüksek bulunmuştur.Bu yüzden bu hasta grubunda ABI gibi ucuz, pratik ve non invaziv yöntemlerle tarama önermekteyiz. Literatür tarandığında Hashimoto tiroidit ile periferik arter hastalığı arasında anlamlı ilişki olduğunu gösteren yayınlar olduğu gibi ilişki saptanmayan yayınlarda mevcuttur. Seçilen hasta grubu ve dışlanma kriterleri sonuçları etkilemektedir. Bu faktörlerden bazıları hastalık süresi, antikor titresi, TSH seviyesi ve eşlik eden hastalıklar, periferik arter hastalığı semptomlarının olması, kronik böbrek yetmezliği veya geçirilmiş serebrovasküler hastalık olup olmadığıdır. Daha büyük hasta gruplarında yapılacak olan yeni çalışmalar Hashimoto tiroiditi ve periferik arter hastalığı ilişkisini göstermede yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Hashimoto thyroiditis is an autoimmune disease and the most common cause of hypothyroidism in the community. This disease, also known as chronic lymphocytic thyroiditis or autoimmune thyroiditis, can be seen in all age groups, most commonly in the middle age group. Hashimoto thyroiditis, which is more than 2% of the general population, is more common in women than men. Peripheral artery disease is a disease that develops on the basis of atherosclerotic process which is asymptomatic for a long time and is diagnosed in advanced stage when it is diagnosed. The clinical benefit of early diagnosis has been demonstrated in many studies and clinical follow-ups The aim of our study was to investigate the presence of peripheral arterial disease in asymptomatic patients with Hashimoto's thyroiditis because of the atherosclerotic processes that contribute to the endothelium-dependent vasodilatation through lipoprotein metabolism Our study was conducted with a total of 173 cases of 80 men and 93 women who applied to the internal medicine polyclinic. Exclusion criteria were the presence of a known peripheral artery disease, necrotic / ulcer scarring, pregnancy, palpation with neck pain, and high CRP levels. Peripheral artery disease was determined by calculating ABI. Blood sugar, blood lipids, concomitant diseases, HOMA-IR, ABI were compared between the control group and the patient group. Three cases with ABI ≤ 0,9 were detected between the cases and ABI> 1,3 values ​​of microcalcification in the arteries were considered as significant in terms of peripheral artery disease. Patient group and control group were compared for all parameters. Microcalcifications (ABI> 1,3) were found to be significantly higher in the patient group than in the Hashimotolu group and the control group in terms of PAH (ABI ≤0,9). In conclusion, this group of patients showed that cheap, practical and noninvasive methods such as ABI We recommend scanning. There is no correlation between Hashimoto's thyroiditis and peripheral arterial disease when the literature is searched. The selected patient group and exclusion criteria affect the results. Some of these factors are duration of illness, antibody tremor, TSH level and accompanying diseases, symptoms of peripheral artery disease, chronic renal failure or previous cerebrovascular disease. New studies to be performed in larger patient groups may be indicative of Hashimoto's thyroiditis and peripheral artery disease associations