Organofosfat zehirlenmelerinde magnezyum düzeyinin prognoz üzerine etkisi
The effects of magnesium levels on prognosis in organophosphate poisoning
  1. Tez No: 462623
  2. Yazar: İSMAİL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Organofosfat bileşiklerinin (OB) tarım alanında yaygın bir şekilde kullanıldığı ve bu bileşiklerle olan zehirlenmelerin ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülmekle birlikte endüstrileşmiş ülkelerde de önemli bir sorun teşkil ettiği bilinmektedir.Organofosfat bileşikleri oldukça toksiktirler ve zehirlenmeleri hayatı tehdit edebilir.Bu çalışmada acil servise organofosfat zehirlenmesi ile gelen hastaların magnezyum düzeyi ile prognoz arasındaki ilişki araştırıldı. Yöntem: Bu çalışma Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği ve Acil Kritik Yoğun Bakım Ünitesinde 2010 ile 2015 yılları arasında organofosfat zehirlenmesi tanısı alan 18 yaş üzeri hastaların dosyaları taranarak retrospektif olarak yapıldı.18 yaş altı hastalar,gebeler,bilinen veya tespit edilen kardiyak hastalığı olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların demografik özellikleri, özgeçmişi, laboratuar bulguları (hemoglobin, trombosit, nötrofil, lenfosit, üre, kreatinin, laktat, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, klor, glukoz, AST, ALT, LDH, kolinesteraz, troponin, CK-MB) hesaplanmış olan Glaskow Koma Skorlaması kayıt altına alındı. Bulgular: Araştırma kapsamında 91'i erkek, 62'si kadın olmak üzere 153 hastanın verileri değerlendirildi. Çalışmamızda organofosfat hastalarında magnezyum düzeyi ile prognoz ve mortalite arasında istatiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,396). Hastaların magnezyum düzeyi ile mekanik ventilatöre bağlanma arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p=0,580). Olguların hemoglobin, hematokrit, lökositoz, nötrofil, trombosit, potasyum, kalsiyum, glukoz, ALT, troponin değişikliği ile mortalite arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Olguların LDH artışı ile mortalite açısından anlamlı bir ilişki bulunmuştur(p=0,004).Lenfosit düşüklüğü ile mortalite açısından anlamlı bir ilişki bulunmuştur(p=0,003).
Özet (Çeviri)
Objective :It is known that organophosphate compounds (OC) are widely used in the field of agriculture and poisoning with these compounds is more common in developing countries such as our country, but also an important problem in industrialized countries. Organophosphate compounds are highly toxic and poisoning can be life threatening.The aim of this study was to investigate the relationship between magnesium levels and mortality in emergency patients with organophosphate poisoning. Method : This study was conducted between 2010 and 2015 at Konya Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic and Emergency Critical Intensive Care Unit. Patients over 18 years of age who were diagnosed with organophosphate poisoning were retrospectively screened.Patients under 18 years of age, pregnancies, known or suspected cardiac patients excluded from study. Patients' demographic characteristics, history, laboratory findings (hemoglobin, platelet, neutrophil, lymphocyte, urea, creatinine, lactate, sodium, potassium, calcium, magnesium, chlorine, glucose, AST, ALT, LDH, cholinesterase, troponin, CK- ) and Glascow coma scores were recorded. Result : The data of 153 patients, 91 male and 62 female, were evaluated. In our study, there was no statistically significant difference between magnesium level and mortality in organophosphate patients (p = 0,396).There was no statistically significant relationship between magnesium levels of the patients and mechanical ventilation attachment (p = 0.580).There was no significant relationship between mortality and hemoglobin, hematocrit, leukocytosis, neutrophil, platelet, potassium, calcium, glucose, ALT, troponin changes (p> 0,05).There was significant correlation between increase inLDH levels and mortality in the cases (p = 0.004). There was significant correlation between low lymphocyte levels and mortality (p = 0.003). There was significant correlation between low cholinesterase levels and mortality (p = 0.001). There was significant correlation between elevation of N / L ratio and mortality (p = 0.002).