Hasta ve hasta yakınlarının gözüyle sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin değerlendirilmesi
The evaluation of violence against health workers from the patients' and their companions' point of view
  1. Tez No: 499078
  2. Yazar: ALİDA ATAÇ GÜLER
  3. Danışmanlar: UZMAN IŞIK GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda hasta ve hasta yakınlarının gözüyle sağlık çalışanlarına karşı giderek artan şiddetin nedenlerini araştırmayı ve önerilerde bulunmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aile Hekimliği Polikliniğine 10 Ağustos 2017- 10 Eylül 2017 tarihleri arasında başvuran çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan 301 kişiden oluşan hasta ve hasta yakını ile yüz yüze anket görüşmesi ile yapıldı. İstatiksel olarak elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerden sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı. Gruplu değişkenler arasındaki ilişki ki-kare ve Fisher's exact testleri ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study we aimed to inquire the causes of the increasing violence against health providers from patients or their companions' point of view and to make some suggestions. MATERIALS AND METHODS: Our study is performed with a questionnaire and carried out with 301 patients and companions who applied to The University of Health Sciences, Haydarpaşa Numune Education and Research Hospital, Family Medicine outpatient clinics between 10 August 2017 and 10 September 2017 and who met the inclusion criteria. Obtained data are analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences). Descriptive data were evaluated using numbers, frequencies, percentages, means and standard deviations. The relation between grouped variables are analyzed with chi-square and Fisher's exact tests.