Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinin yaşlılığa ilişkin görüşleri ve yaşlılığa karşı tutumlarının belirlenmesi
Kirklareli University Health School students' views on aging and their attitudes towards aging
- Tez No: 462679
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR METİN AKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinin yaşlılıkla ilgili görüş ve tutumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırma evrenini 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Döneminde Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu hemşirelik, ebelik, çocuk gelişimi, beslenme ve diyetetik, sağlık yönetimi bölümlerinde öğrenimlerine devam 1652 öğrenci oluşturdu. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeden evrenin tamamına ulaşılmaya çalışıldı. Evreni oluşturan 1652 öğrenciden araştırma kriterlerine uyan 1237 öğrenciye ulaşıldı. Veriler Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu ve Yaşlılara Yönelik Tutum Ölçeği (KOGAN) kullanılarak elde edildi. Yaş ortalaması 20,24±1,924 olan öğrencilerin %82,4'ü kızdır. Öğrencilerin yaşlılara yönelik tutumlarının öğrenim gördükleri bölüm (p=0,002) ve sınıfa (p=0,026) göre istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Çocuk gelişimi öğrencilerinin yaşlılığa yönelik tutumları diğer bölümlerdeki öğrencilere göre daha yüksek düzeyde olduğu belirlendi. Araştırmaya katılan öğrencilerin babalarının eğitim seviyesi yükseldikçe yaşlılığa yönelik tutumun olumlu düzeyde arttığı saptandı (p=0,025). Öğrencilerin yaşlılığa yönelik tutumlarının (155,92) olumlu olduğu tespit edildi. Bu sonuçlar doğrultusunda öğrencilerin yaşlı bireylerle birlikte vakit geçirmelerini sağlayacak sosyal projeler gerçekleştirilmesi, yaşlılık alanında profesyonel bireyler yetiştirilmesi ve tüm toplumun yaşlılık konusunda bilinçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research, has been made in descriptive type in order to define Kırklareli University school of health students' views and attitudes about ageism. The research universe have been constituted by 1652 Kırklareli University school of health students from department of nursing, child development, midwife, nutrition and dietetics, health management departments in 2015-2016 education year. It was tried to reach the whole research universe without making sampling. 1237 students who meet the criterions, have been reached from the 1652 students who constituted the research universe. Data obtained by using Identifier properties information form and Attitudes toward Aging Scale (KOGAN). 82.4% of students whose average age is 20.24±1.924, are girls. It was detected that Students' attitudes towards the old people, statistically significant changed according to department (p=0.002) which they are educated and their class (p=0.026). It was determined that Child development department students' attitudes towards old people were higher level than the students from the other departments. It was determined that, attitudes toward aging increased in a positive way with an increase in their fathers' education level (p=0.025). It was determined that students' attitudes toward aging (155.92), are positive. According to these results, it is recommended that strategies should be developed about preferring to work with old people by providing them to have time with old people in social places, training professional individuals in the area of old age should be aimed, and all community should be provided to raise awareness about old age.