Deneysel olarak oluşturulan mandibular defektlere yerleştirilen polimetilmetakrilat kemik sementinin kemikle olan bağlantısının mekanik kuvvetler altında değerlendirilmesi
Evaluation of bonding between bone and polymethylmethacrylate bone cement placed in experimentally prepared mandibular defects under mechanical forces
- Tez No: 462680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ERDEM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Travmalar, tümöral veya kistik oluşumların cerrahi rezeksiyonu veya osteomyelit gibi nekrotizan özelliği olan enfeksiyöz hastalıklar sonucu oluşan büyük mandibular defektler konuşma, çiğneme, yutma ve estetik açıdan kaçınılmaz problemlere yol açarlar. Vaskülarize ve vaskülarize olmayan kemik greftleri mandibular defektlerin rekonstrüksiyonunda başarıyla kullanılsa da, yüksek komplikasyon oranı kullanımlarını sınırlandırmaktadır. Bu nedenle mandibular rekonstrüksiyon için yeni ve etkili tekniklerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışmayla deneysel olarak oluşturulan mandibular defektlere yerleştirilen polimetilmetakrilat (pmma) kemik sementinin vertikal kuvvetler altındaki dayanımının ve kemikle bağlantısının ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma için 10 adet koyun alt çenesinin yumuşak dokuları temizlenerek kemik yüzeyleri açığa çıkarılmıştır. Her bir koyun çenesi simfiz bölgesinden ikiye bölünerek 20 adet yarım çene elde edilmiştir. Her yarım çeneye marjinal rezeksiyon uygulanmıştır. Deney grubundaki çenelerde oluşturulan defektler pmma kemik sementi ile restore edilmiştir. Polimerizasyonun tamamlanmasından 24 saat sonra kontrol ve deney grubundaki örneklere servohidrolik test cihazında, vertikal yönde 0 Newton'dan başlayarak aşamalı olarak artan kuvvetler uygulanmıştır. Materyalin kemikten ayrılmasına veya kemikte fraktür oluşmasına neden olan kuvvet miktarı bilgisayarda özel bir program tarafından ölçülerek kaydedilmiştir. Çalışma sonucunda pmma uygulanan çenelerin daha yüksek kuvvetlere direnç gösterdiği kontrol grubundaki çenelerde ise daha düşük kuvvetler altında fraktür oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Large mandibular defects, resulting from tumoral or cystic lesions resection or necrotizan infectious diseases like osteomyelitis, cause difficulties in speech, mastication, swallowing and aesthetics. Altough, vascularize and non-vascularized bone grafts have been used successfully for reconstruction of mandibular defects, high rates of complication limited their application. Therefore, new and effective techniques for mandibular resconstruction are need to develop. In this study, it was aimed to measure the resistance and the connection with bone of the polymethylmethacrylate (pmma) bone cement under vertical forces. For this study, the soft tissues of 10 sheep lower jaws were cleaned and bone surfaces were unclothed. Each jaw was divided into two halves from the symphysis zone to obtain 20 half jaws. Marginal resection was applied to each half of the jaw. In the experimental group, defects were restored by pmma bone cement. Twenty-four hours after completion of the polymerization, the control and test specimens were subjected to incrementally increasing forces in the vertical direction starting from 0 newton in the servohydraulic test device. The amount of force that caused the material to separate from the bone or caused fracture in the bone was measured and recorded by a special program on the computer. As a result of the study, fractures were observed under the lower forces in the jaws in the control group where pmma applied jaws showed higher resistance to higher forces.