Üniversite öğrencilerinin meslekî kararsızlıklarının üzerine bir araştırma: Kırklareli Üniversitesi örneği
A study on the career indecision of undergraduate students: The case of Kırklareli University
- Tez No: 735654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kariyer kararsızlığı, kariyer kararı verme sürecinde yaşanan belirsizlikle kendini gösteren bir problem olarak tanımlanabilir. Bu çalışmanın amacı, kariyer kararsızlığı yaşayan öğrencilerin kararsızlıklarına etki eden demografik değişkenlerin varlığını incelemektir. Tarama modelinde yürütülen araştırmada Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Sağlık Yönetimi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu İşletme Yönetimi ve Muhasebe Vergi ve Uygulamaları bölümlerinde birinci ve son sınıfta okuyan 511 öğrenciye Kariyer Kararı Ölçeği uygulanmıştır. Katılan öğrencilerin verileri SPSS 23 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizinde t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Verilerin sonucu olarak kariyer karasızlığının etnik milliyet, öğrencinin kişisel geliri, ailenin aylık ortalama geliri, ebeveynlerin eğitim durumu ve ailede yaşayan fert sayısı açısından anlamlı bir fark oluşturmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Career indecision can be defined as a problem that manifests itself with the uncertainty experienced in the career decision-making process. The aim of this study is to examine the existence of demographic variables that affect the indecision of students who experience career indecision. Career Decision Scale was developed by Osipow, was applied to 511 freshman and senior students. The departments of the students were Health Management from Faculty of Health Sciences, Business Administration from Economics and Administrative Sciences Faculty, Child Development and Health Institutions Management from Vocational School of Health Sciences, Business Management and Accounting Tax and Applications Vocational School of Social Sciences. The data were analyzed using the SPSS 23 program. T-test and one-way analysis of variance were used in data analysis. As a result of the data, it has been determined that career indecision does not make a significant difference in terms of ethnic nationality, student's personal income, average monthly income of the family, educational status of the parents and the number of members living in the family.