Lomber disk hernisi ve kronik mekanik bel ağrısı olan hastalarda yürüyüşün zaman mesafe parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of spatiotemporal gait parameters in patients with lumber disc herniation and patients with chronic mechanical low back pain
- Tez No: 462719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA KURU ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışma lomber disk hernisi ve kronik mekanik bel ağrısı olan hastalarda yürüyüşün zaman mesafe parametrelerinin karşılaştırılması amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya lomber disk hernisi olan 25, kronik mekanik bel ağrısı olan 25 ve kontrol grubu için 20 sağlıklı birey olmak üzere toplam 70 kişi dahil edildi. Bütün olgular“WIN TRACK”Yürüme Analizi Platformu üzerinde aynı gün içerisinde 10 tur yürütüldü. Bilgisayar ortamında 5 dinamik pedobarografi ve yürüyüşün zaman mesafe parametrelerinin sonucu kaydedilip aritmetik ortalamaları alındı. Hastaların ağrı şiddeti Visuel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. Çalışma verilerinin analizinde SPSS Version 20.0 istatistik programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim of the Study: This study was planned to comparison of spatiotemporal gait parameters patients with lumbar disc herniation and patients with chronic mechanical low back pain. Materials and Methods: In the study were included 70 patients, 25 with lumbar disc herniation, 25 with chronic mechanical low back pain and 20 healthy individuals for the control group. All cases were analysed with walkly in 10 tours on the“WIN TRACK”Gait Analysis Platform within the same day. Five of dynamic pedobarography and spatiotemporal gait parameters results were recorded and the arithmetic mean values were obtained. Pain intensity was assessed by visual analogue scale. SPSS Version 20.0 program was used for data analyses.