Radiküler semptomlu kronik bel ağrılı hastalarda transforaminal enjeksiyonun etkinliğinin uzun dönem retrospektif değerlendirilmesi
Investigating the long time efficiency of transforaminal epidural steroid injection in patients with chronic radicular lumbal pain, retrospectively
- Tez No: 443682
- Danışmanlar: DOÇ. GÜNGÖR ENVER ÖZGENCİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bireylerin %70-90'ı yaşamları boyunca en az bir kez bel ağrısı çekmektedir. Kronik bel ağrısı sebepleri arasında hernie nukleus pulposus, fraktür, cerrahi müdahale, mekanik instabilite, araknoidit, psödomeningosel ve travma sayılabilir. LDH ve dejeneratif spinal stenozis lumbasakral radikülopatinin en sık nedenlerindendir. Radiküler bel ağrısı ile başvuran hastalara flouroskopi eşliğinde epidural steroid enjeksiyonu başta olmak üzere birçok konservatif tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Çalışmamızın amacı; kronik radiküler bel ağrılı, bir veya bir kaç seviye lumbal disk herniasyonu ve/veya spinal stenozu olan hastalarda TFESE etkinliğini araştırmaktır. Bu nedenle Ocak 2010 ile Ocak 2014 tarihleri arasında Algoloji kliniğinde TFESE yapılan 200 hastanın dosyası (73 E,127 K) retrospektif olarak incelenmiştir. İşlem öncesi ve işlemden sonraki 6.,12. ve 24. ay kontrollerde hastalara VAS skalası, hasta memnuniyet skalası, nöropatik ağrı değerlendirimi için DN4 (Douleur Neuropathique 4) Ağrı Tanı Anketinin Türkçe versiyonu testi, fonksiyonel kapasite değerlendirimi için Oswestry Özürlülük Skalası (oswestry disability index -ODI) uygulanmıştır. Ayrıca TFESE uygulama seviyesi, sayısı ve TFESE yapılan taraf kaydedilmiştir. Hasta bilgilerine ulaşabilmek için hastanemiz bilgi işlem birimi tarafından kullanılan Avicenna programından faydalanılmıştır. Olguların 6.,12. ve24.
Özet (Çeviri)
Investigating the long time Efficiency of Transforaminal Epidural Steroid İnjection in patients with Chronic Lumbal Pain, retrospectively. Lumbosacral radiculopathy is a common medical and socioeconomic problem with a lifetime prevalence estimated to be around 70%– 90%.Chronic lumbal pain caused by many etiologies like surgical interventions, herniated nucleus pulposus, infections, fracture of the vertebral corpus, arachnoiditis, mechanical instability, pseudomeningocel and trauma. Intervertebral disk herniation and degenerative lumbar spinal stenosis are the two most common causes of lumbosacral radiculopathy. Lumbar transforaminal epidural steroid injection (TFESI) is used to treat lumbar radicular pain and radiculopathy. In this retrospective study, we aimed to evaluate TFESI efficiency in patients with unoperated one or several level lumbar disc herniation with radiculopathic symptoms. We retrospectively inspected the files of patients who presented to the algology clinic for lumbar TFESİ (73 male, 127 female) between January 2010 and January 2014. Visual Analogue Scale (VAS) for pain, Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire also known as Oswestry Disability Index (ODİ), the Turkish version of the DN4 questionnaire for the assessment of neuropathic pain and patient global satisfaction scores were used before treatment and 6,12, 24 months after the procedure. Information of patients was obtained from patients files on the Avicenna program. Transforaminal Epidural steroid and local anesthesic injections was done.