Lepidium meyenii tozu ve propolis ekstraktı ilave edilerek fonksiyonel özellikleri geliştirilmiş yoğurt üretilmesi
Production of yoghurt with improved functionalities by adding the lepidium meyenii powder and propolis extract
  1. Tez No: 462723
  2. Yazar: CANSU BİLİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU İREM OMURTAG KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Mikrobiyoloji, Nutrition and Dietetics, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Maca (Lepidium meyenii) ve propolisin sağlığa yararlı özelliklerinden yararlanılarak fonksiyonel özellikleri geliştirilmiş bir yoğurt üretilmesi ve tüketilebilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tez çalışmasında; 1) sade tip, 2) sadece propolis (%0,5) içeren tip, 3) sadece maca (%5) içeren tip ve 4) hem maca (%5) hem propolis (%0,5) içeren tip olmak üzere toplam dört adet yoğurt üretilmiştir. Üretilen yoğurtlardan 1 hafta ara ile geleneksel ekim yöntemleri ile Lactobacillus sp. analizi yapılmış ve 1., 7., ve 14. günlerde pH ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bir hafta ara ile iki panelist grubuna uygulanan hedonik test ile ürünler, duyusal özellikleri bakımından analiz edilmiştir. Bulgular: Mikrobiyolojik analiz bulgularında Lactobacillus türlerinin sayısı bakımından gruplar arasında herhangi anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to produce a yogurt with improved functionalities by using maca (Lepidium meyenii) and propolis, due to their healthy benefits, and investigate its edible properties. Study design/ methodology: In this work a total of four types of yogurts was produced; 1) natural yogurt, 2) yogurt consists of 0,5% propolis, 3) yogurt consists of 5% maca, and 4) yogurt consists both of 5% maca and 0,5% propolis. Lactobacillus sp. was analysed by using conventional methods among the produced yogurts twice in a week interval. Their pH values of were measured in 1., 7., and 14. days of storage. Additionally a hedonic test was applied to two groups of panelis in a week interval and analysed according to the products' sensory properties. Findings: Regarding to the results of microbiological analyses, no significant difference was found among the level of concentration of Lactobacillus sp. among products.