Kısa ve uzun mesafe koşucularının egzersiz öncesi ve sonrası lenfosit apoptozunun çoğalmasının değerlendirilmesi
Assessment of Proliferation of Lymphocyte Apoptosis Before and After Exercise of Short and Long Distance Runners
  1. Tez No: 462724
  2. Yazar: HAKAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ AKKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızda uzun ve kısa mesafe koşucularında, egzersiz öncesi, sonrası lenfosit apoptozu ve lenfosit proliferasyonu değerleri farkı ile, egzersizin şiddetinin, şeklinin lenfosit apoptozu ve lenfosit proliferasyonu değerleri üzerindeki etkisi ile branşlar arasındaki farklar saptanmaya çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza 15-23 yaş arasında 19,23 ± 2,44 yaş ortalamasında 8 kısa ve 8 uzun mesafe koşucusu Pendik Belediyesi Çamlık Spor Tesisinde katılmıştır. Antrenman öncesi ve sonrası kan örneklerinin alınıp, analizi Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalı, Çocuk İmmünoloji Laboratuvarında yapılmıştır. Microsoft Office 2007 Excell programına aktarılan veriler, SPSS 21 istatistiksel programında analiz edilmiş, analizde wilcoxon signed raks ve mann-whitney testten faydalanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we tried to determine the difference between lymphocyte apoptosis and lymphocyte proliferation values before and after exercise in long and short distance runners, and the effect of exercise severity on lymphocyte apoptosis and lymphocyte proliferation values and branches. Metarial and Method: Between 15-23 ages between 19-23 ± 2,44 years, 8 short and 8 long distance runners participated in Pendik Municipality Camlik Sports Facility. Pre- and post-training blood samples were taken and analyzed at Marmara University Medical Faculty Department of Child Health and Diseases, Child Allergy and Immunology Department, Child Immunology Laboratory. The data transferred to the Microsoft Office 2007 Excell program was analyzed in the SPSS 21 statistical program, using the wilcoxon signed raks and mann-whitney test in the analysis.