Çocuklarda çevresel tütün dumanından etkilenme(edilgin içicilik) durumunun araştırılması
Investigation of the exposure of environmental smoke(secondhand/ passive smoking) in children
  1. Tez No: 462747
  2. Yazar: GÖZDE İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL UĞUR BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dr. Gözde İnci. Çocuklarda çevresel tütün dumanından etkilenme(edilgin içicilik) durumunun araştırılması. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, İzmir 2017. Amaç ve hipotez: Çocuklar, çevresel tütün dumanından yaygın olarak etkilenmektedirler. Bu durum, aileden alınan öykü ve idrarda kotinin/kreatinin oranları ile belirlenebilir. Araştırmamızın amacı, düzenli izlenen bir ay- beş yaş grubu çocuklarda ikinci el tütün dumanı ile karşılaşmayı ve edilgin içiciliğin çocuk sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini belirlemektir. Yöntem: Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı İzlem Polikliniği'nde düzenli izlenen bir ay- beş yaş grubu çocukların ailelerinden onam alınarak, anket yöntemi uygulandı. Anket ile, aile ve çocukla ilgili demografik değişkenler, evde tütün dumanı ile karşılaşma durumu, solunum yolu enfeksiyonları sorgulandı. Çalışmaya katılan çocuklardan alınan idrar örneklerinde kotinin ve kreatinin düzeyleri ölçüldü ve kotinin/kreatinin oranları hesaplandı. İdrar örneklerinde kotinin düzeyleri ölçümü, Kemilüminesan İmmünassay Yöntemi ile Tıp Fakültesi Hastanesi Merkez Laboratuvarı'nda yapıldı. Demografik veri ve idrarda kotinin/kreatinin oranları kullanılarak, çocukların ikinci el tütün dumanı ile karşılaşma durumları, bunun büyüme ve enfeksiyon sıklığı üzerine etkisi belirlendi. Elde edilen verinin istatistiksel analizi için lisanslı SPSS 22.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim and Hypothesis: Children are commonly affected by environmental tobacco smoke. This can be determined by the family history and the ratio of cotinine / creatinine in the urine. The aim of this study is to survey the secondhand tobacco smoke on a regularly monitored one month to five-year-aged children by a questionnaire applied to parents and to determine the adverse effects of passive smoking on child health. Methods: In the study, children under five years regularly monitored at the Child Health Surveillance Outpatient Clinic of Department of Pediatrics, Faculty of Medicine, Dokuz Eylul University, were included following informed consent by their parents and the questionnaire method was applied. Demographic variables related to family and children, respiratory tract infections, recurrent infections were asked in the questionnaire. The levels of cotinine and creatinine were measured and the cotinine / creatinine ratios were calculated in urine specimens taken from children participating in the study. Measurements of cotinine levels in urine specimens were performed by the Chemiluminescence Immunoassay Method in the Central Laboratory of the Faculty of Medicine Hospital. Using demographic data, cotinine / creatinine ratios in urine, the effects of secondhand tobacco smoke on children, growth status and infection frequency were determined. For the statistical analysis of the obtained data, the licensed SPSS 22.0 package program was used. Chi square test for non-numerical data and Student's t test for numerical values were utilized.