Çevresel sigara dumanı maruziyetinin çocuklarda oksidatif stres durumuna ve apoptozis belirteci olan kaspaz 3 ve kaspaz 7 aktivitesine etkisi
Effect of environmental tobacco smoke exposure on caspase 3 and caspase 7 activity indicating oxidative stress and apoptosis in children
- Tez No: 461181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KABİL SHERMATOV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çevresel sigara dumanı maruziyeti hem yaygınlığı hem de önlenebilir olması halk sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Risklerini tanımlamak ve sigara karşıt müdahalelerin yararlarını saymak için pasif sigara içiminin kesin biyokimyasal ölçümlerine gerek vardır. Oksidatif hasara ve DNA hasarına neden olduğu bilinen sigara maruziyetinin apoptozisle ilişkisi yeni çalışmalarla incelenmektedir. Bizde çalışmamızda daha önce çalışılmamış bir parametre olan kaspaz 3 ve kaspaz 7 yi seviyelerini tespit ederek bu çocuklarda oluşan etkileri göstermeyi amaçlamaktayız. Yöntem: Çevresel tütün dumanına maruz kalan 0-5 yaş arası 30 adet çocuk ve tütün dumanına maruz kalmayan aynı yaş grubu 30 hasta toplandı. Anket dolduruldu ve çocuklardan serum ve idrar örnekleri toplandı. Uygun ortam ve sıcaklıkta saklanan numuneler biyokimya laboratuarında çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Environmental cigarette smoke exposure is very important for public health because it is both prevalent and preventable. . Precise biochemical measurements of passive smoking are required to identify risks and to count the benefits of non-counter-interventions. The association of cigarette exposure, known to cause oxidative damage and DNA damage, to apoptosis has been studied with new studies. In our study, we aimed to demonstrate the effects of apoptosis in these children by detecting caspase-3 and caspase-7 levels, which were previously untreated parameters in children with environmental cigarette smoke exposure. Methods: 30 children aged 0-5 years who were exposed to environmental tobacco smoke and 30 children of the same age group who were not exposed to tobacco smoke were collected. The questionnaire was filled in and serum and urine specimens were collected from the children. The samples stored in the appropriate environment and temperature were studied in the biochemistry laboratory.