Endometriumun endometrioid kanserlerinde glut-1 ve maspin ekspresyon insidansı, rekürrens ve sağkalım ile ilişkisi
The incidence of glut-1 and maspin expression in endometrioid endometrium carcinoma, relationship with recurrancy and survey
- Tez No: 462750
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SAYGILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Endometrriyum kanseri kadın genitel sisteminde en sık rastlanan malignitedir. En sık gözlenen semptomu postmenapozal kanamadır. Prognozu en çok etkileyen faktör evredir. Daha önce çeşitli kanser olgularında yapılan çalışmalarda GLUT-1 ve Maspin'in kanser evresi ve doğal olarak prognoz üzerine etkili olduğu gösterilmiştir. GLUT-1 ve Maspin'in tümör progresyonu ve metastatik yayılımda fonksiyonel olduğu gösterilmiştir. Bu araştırmanın amacı GLUT-1 ve Maspin ekspresyonunun endometrioid tip endometriyal kanserlerde artışını ve prognozu etkileyecek klinikopatolojik faktörler ile ilişkisini araştırmaktır. YÖNTEM: 2011-2012 yıllarında opere olmuş tip 1 endometriyum kanserli 68 olgunun patoloji blokları elde edildi. Sekretuar ve proliferatif endometriyum tanıları olan 68 kontrol hastası ile birlikte GLUT-1 ve Maspin boyamalarıyla immunohistokimyasal analizi yapıldı. Sonuçlar patologlar eşliğinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Endometrium carcinomas are the most common malignancies in female genital system. The most common symptom is postmenapausal bleeding. Stage is the most important factor in prognosis. In earlier studies with several carcinomas it is proved that GLUT-1 and Maspin effects the stage and naturally the prognosis of the patient. It's been shown that GLUT-1 and Maspin have been shown to function in tumor progression and metastatic spread. The aim of this study was to investigate the relationship between elevation of GLUT-1 and Maspin expression in type -1 endometrial carcinomas, their relationship with the factors that effects the prognosis. METHOD: The pathologic blocks of 68 patients who had undergone operation because of endometrial carcinoma in 2011-2012, are retrieved from the archives With 68 control patients which had proliferative and secretory endometrium Immunohistochemical analysis was performed. Results were evaluated with the pathologist. RESULTS: Both GLUT-1 and Maspin expression was found to be significantly high in adeno carcinomas.