Bir inşaat firmasının yaşanmış iş kazalarının oluş şekli açısından incelenmesi ve sebep sonuç ilişkileri
Investigation on the form of the living work accidents in a construction company and the relationship between results
- Tez No: 462763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN AYKAN KEPEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemizde Cumhuriyet ile birlikte hızlı ve planlı kalkınma için sanayi, tarım ve ulaşım alanlarında yatırımlara verilen önem, Türk inşaat sanayisinin temelini atmıştır. İlk inşaat faaliyetleri, ulaşım sektöründeki yol inşaatlarında görülmektedir. Bu dönemde teknik eleman yetersizliği nedeniyle, çalışmalar bir süre yabancı firmalarca yürütülmüştür. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında, inşaat sektöründe en büyük ağırlık altyapı ve bayındırlık inşaatlarına verilmiştir. Sanayi alanında yatırımların yaygınlaşması sonucunda fabrika inşaatlarının yapımında artış olmuştur. Ülkemizde sanayileşme ile birlikte ortaya çıkan sosyo-ekonomik değişimler, kentleşme olgusu ve kentlere göçün hızlanması, inşaat sektöründe konut yapımcılığına önemli bir boyut kazandırmış, konut üretimindeki artış ülke ekonomisine, istihdam ve yatırım olarak büyük katkı sağlamıştır. 1980'li yıllar Türkiye'de yalnızca kentleşme alanında değil, toplumsal yaşamın her alanında dönüşümün yaşandığı yıllar olmuştur. Türkiye bu yıllarda iç pazara dayalı kalkınma modelini bırakarak, dışa dönük kalkınma modeline geçmiştir. Bu gelişmelere paralel olarak inşaat sektörü de dışa açılmaya başlamış ve önemli projelerin yapımını gerçekleştirmiştir. Yapı işlerinde yaşanan bu hızlı gelişmeye ve yeni teknolojilere paralel olarak iş sağlığı ve güvenliği yönünden de yeni politika ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi çalışmaları sürdürülmektedir. Bu çalışmada, inşaat sektöründe yaşanan iş kazaları ve kaza nedenleri araştırılmıştır. Araştırma; İnşaat-mekanik tesisat ve elektrik tesisat işleri yapan ve 3 ayrı İnşaat firmasında 2013 yılında yaşanan iş kazaları üzerinden yürütülmüştür. 2013 yılında yaşanan irili ufaklı 68 ayrı iş kazasının analizinde görülmüştür ki; iş kazası geçiren kazazedelerin çoğunluğu ilkokul ve ortaokul mezunu olup, yaş aralıkları 18-24 yaştır. Haftanın günlerine bakıldığında en çok kaza cumartesi günü yaşanmıştır. Kazaların gerçekleştiği mesai saatleri değerlendirmesinde; mesainin 3. ve 7. Saatinde kaza sayısı pik yaparken, öğle arasından sonraki saat olan 5. mesai saatinde hiç iş kazası yaşanmamıştır. Kaza nedenlerinde ilk sırada göze çapak kaçması, 2. sırada ise yüksekten düşme yer almaktadır. Yaralanan uzuvlara bakıldığında sırasıyla göz, ayak, kol, el-parmak yer alır. Yara çeşidi ağırlıklı olarak yüzeysel yaralanma ve göze çapak kaçmasıdır. Yapı işyerleri, iş sağlığı ve güvenliği açısından çalışanların yaşamı için önemli riskler taşımaktadır. Yapı işyerlerinde önleme politikalarının geliştirilmesi, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulması, kalıcı ve sistematik iyileşme sağlanması, ilgili taraflara rehberlik edilmesi, iş sağlığı ve güvenliği yönünden yeni yaklaşımın etkin kılınması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our country, along with quick and planned development of the Republic for industrial, agricultural and transportation investments in the areas of importance, the Turkish construction industry. The first construction is seen in the transport sector, road construction activities. During this period, due to a lack of technical staff, studies were carried out for a period of foreign companies. In the early years of the Republican period, the construction sector, the greatest weight is given to the construction of infrastructure and public works. Industrial investment in the field as a result of the proliferation, there is an increase in the construction of the factory construction. In our country, together with the resulting socio-economic change of industrialization, urbanization and the acceleration of migration to cities, producing an important dimension in the construction industry has given housing, an increase in housing production as the country's economy, employment and investment has provided a major contribution. 1980s not only urbanization area in Turkey, experiencing years of transformation in every aspect of social life. Turkey this year based on the development model of the internal market, leaving the outward-looking development model. In parallel with this development has started to open up and outward in the construction sector of important projects. Works in parallel to this rapid development and new technology, occupational health and safety in terms of the development of new policies and solutions work. In this study, the construction sector, investigated the causes of work accidents and accidents happened. Research; Construction and mechanical and electrical works, and Construction firm in 3 separate accidents were conducted through the year 2013. in 2013, large and small, has been seen in the analysis of 68 separate accident. the majority of the business crash survivors ' primary and secondary school graduates, age ranges 18-24 years. When looking at the day of the week, most accidents took place on Saturday. Accidents occurred in the working hours; the shift 3. and 7. Choose from a number of print accident while the next hour lunch peak 5. never work accident happened in hours. First in the eye accident Burr, 2. Next up is high to fall. Looking at the injured limb, respectively, eye, foot, arm, hand, finger. Types of wounds mainly superficial injury and Burr is running away. In terms of building businesses, occupational health and safety employees carries significant risks for his life. The development of prevention policies for businesses doing, creating a culture of safety and health at work, ensuring a permanent and systematic improvement, provide guidance to the parties concerned, in terms of safety and health at work is intended to be the new approach enabled